Raport: KIG najbardziej rozpoznawalną organizacją wśród przedsiębiorców

Najbardziej rozpoznawalną organizacją zrzeszającą przedsiębiorców jest Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju.

Z badania firmy Maison & Partners pt. "Uczestnictw małych i średnich firm w zrzeszeniach i organizacjach", przeprowadzonej na zlecenie Ministerstwa Rozwoju wynika, najbardziej rozpoznawalną organizacją jest Krajowa Izba Gospodarcza - słyszało o niej 88 proc. badanych, ale połowa z nich (44 proc.) nie wie, czym organizacja ta się zajmuje.

Innymi rozpoznawalnymi organizacjami są: Konfederacja "Lewiatan" (79 proc. badanych rozpoznaje firmę, jednak 38 proc. nie wie, czym się zajmuje) oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (znany 77 proc. badanych, ale 41 proc. nie wie, czym organizacja się zajmuje).

Jak wynika z badania, zaledwie 20 proc. polskich małych i średnich przedsiębiorców deklaruje przynależność do jakiejkolwiek organizacji, a 32 proc. chciałoby do takiej wstąpić. Przedsiębiorcy zapytani o to, jakich korzyści oczekiwaliby od organizacji, najczęściej wskazywali możliwość pozyskania kontaktów biznesowych (52 proc.), większą możliwość realizacji swoich interesów (39 proc.) oraz uzyskanie doradztwa prawnego (38 proc.).

Autorzy raportu wskazują, że "niska wiedza na temat poszczególnych organizacji i mała aktywność przedsiębiorców wynika z niedostatecznego promowania się przez organizacje czy nieodpowiadania na potrzeby małych i średnich firm, jednak główną barierą wydaje się brak zainteresowania ze strony samych przedsiębiorców".

W badaniu zapytano także o opinie dotyczące utworzenia Powszechnego Samorządu Gospodarczego - organizacji występującej w wielu państwach Europy Zachodniej. Utworzenie takiego samorządu w Polsce popiera 77 proc. małych i średnich przedsiębiorców, a 67 proc. zadeklarowało, że byłoby zainteresowanych przystąpieniem do niego.

Autorzy raportu zaznaczyli, że do Powszechnego Samorządu Gospodarczego przynależeliby wszyscy przedsiębiorcy, ale udział w jego pracach byłby dobrowolny. Samorząd byłby finansowany z budżetu państwa i nie wymagałby opłacania składek. Ich zdaniem, aby "organizacja przyniosła spodziewane korzyści, konieczne jest większe zaangażowanie i zainteresowanie ze strony przedsiębiorców, bardziej intensywna współpraca i wzajemne zaufanie".

Badanie przeprowadzono w grudniu 2016 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)