Raport: średni wzrost ceny ziemi rolnej na świecie w 2002-2010 - 411 proc.
Średnio o 411 proc. zdrożała na świecie ziemia rolna w latach 2002-2010 - wynika z raportu firmy Savills. Największe wzrosty w tym czasie odnotowano w Rumunii - 1817 proc., na Węgrzech - 818 proc. i w Brazylii - 568 proc. W Polsce ziemia rolna zdrożała o 361 proc.
Według firmy Savills, globalnej spółki świadczącej usługi w branży obrotu nieruchomościami, w naszym regionie, i to nie tylko w Rumunii i na Węgrzech, można było zaobserwować szybkie tempo wzrostu cen ziemi rolnej.
"To właśnie Europa Środkowa i Wschodnia była (...) regionem, w którym grunty te drożały najszybciej na świecie" - napisano w najnowszym raporcie firmy Savills.
Według niej, światowy indeks cen ziemi rolnej wzrósł od 2002 r. z poziomu 100 do 511 punktów. W naszym regionie sięgnął on w tym czasie 758 punktów. Szybkim tempem wzrostu cen charakteryzowała się również Ameryka Południowa (599 p.). Najmniej z kolei grunty rolne podrożały w tym czasie w Ameryce Północnej (195 p.) i Europie Zachodniej (235 p.). W Polsce ziemia rolna w latach 2002-2010 zdrożała o 361 proc., czyli w tempie poniżej średniej światowej. "Wpisujemy się w ogólnoświatową tendencję, którą nadal będziemy mogli obserwować w najbliższych latach" - napisano w informacji.
Według firmy Savills, najszybciej ziemia rolna drożała w Polsce w latach następujących bezpośrednio po akcesji do Unii Europejskiej.
"Jednak nawet po 2008 r., kiedy to korekta dotknęła wiele segmentów rynku nieruchomości, ziemia rolna wciąż zyskiwała na wartości. Zmieniło się jedynie tempo tego procesu. Według Agencji Nieruchomości Rolnych tylko w zeszłym roku grunty rolne zdrożały średnio o 12 proc. Przyśpieszenia tempa wzrostu cen można się również spodziewać z powodu zniesienia ostatnich barier administracyjnych w Polsce, występujących przy zakupie ziemi rolnej przez obcokrajowców z terenu Wspólnoty. Nastąpić ma to już w 2016 r." - wynika z raportu.