Trwa ładowanie...
d14qa89
25-02-2016 18:40

Raport WUG: połowę mniej wypadków śmiertelnych i ciężkich w górnictwie

Liczba wypadków śmiertelnych i ciężkich w górnictwie zmniejszyła się w zeszłym roku o połowę w porównaniu do 2014 r. Według przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego ubiegły rok był pod tym względem jednym z najlepszych w całym półwieczu.

d14qa89
d14qa89

Raport o stanie bezpieczeństwa pracy w górnictwie przedstawił w czwartek Janusz Malinga, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa Otworowego i Wiertnictwa WUG podczas gali kończącej tegoroczną edycję Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.

"Ubiegły rok był pod tym względem jednym z najlepszych w całym półwieczu, pomimo trudnej dla górników sytuacji związanej ze zmianami organizacyjno-własnościowymi w spółkach węglowych i problemów ekonomicznych kopalń" - zaznaczył.

Według statystyk w zeszłym roku doszło do 2158 wypadków ogółem w górnictwie, w tym 19 było śmiertelnych a 12 ciężkich. Liczba wypadków ogółem w górnictwie od dziewięciu lat z roku na rok maleje. Łącznie w tym czasie zmniejszyła się o około 33 proc., a w kopalniach węgla kamiennego o ponad 28 proc. W 2015 roku odnotowano znaczne zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich o około 50 proc. w porównaniu do 2014 r. Znacznie lepsze są również wskaźniki wypadkowości w przeliczeniu na tysiąc osób zatrudnionych i tonę wydobytego urobku.

Z raportu WUG wynika, że spośród najgroźniejszych zagrożeń występujących w kopalniach węgla kamiennego, które generują ok. 90 proc. wypadków w polskich górnictwie, najwięcej śmiertelnych ofiar w ostatnich 22 latach spowodowały zawały i opady skał (102 wypadki śmiertelne - 44,7 proc. wszystkich takich zdarzeń w kopalniach węgla kamiennego). Drugie miejsce w tej statystyce zajmują wybuchy i zapalenie metanu (67 śmiertelnych ofiar - 29,4 proc. wszystkich śmiertelnych wypadków).

d14qa89

Podczas Gali Szkoły Eksploatacji Podziemnej wręczono nagrody w dorocznym konkursie "Bezpieczna Kopalnia". Pod względem bezpieczeństwa pracy w zeszłym roku najlepsze wyniki uzyskała załoga KWK "Jankowice", należąca do Kompani Węglowej SA. Po raz trzeci z rzędu została ona zwycięzcą tego konkursu.

Drugie miejsce zajęły ex aequo KWK "Bolesław Śmiały" (KW SA) i KWK "Brzeszcze" (Tauron Wydobycie SA), trzecie miejsce ex aequo KWK "Chwałowice" ( KW SA) i KWK "Pokój" (KW SA).

Konkurs "Bezpieczna Kopalnia" jest wspólnym przedsięwzięciem WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji "Bezpieczne Górnictwo" im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Pierwszy ranking kopalń dotyczący bezpieczeństwa pracy przygotowano w 1996 r. Załoga KWK "Jankowice" na 21 przeprowadzonych edycji sześciokrotnie zajęła pierwsze miejsce.

Wojciech Magiera, wiceprezes WUG zaznaczył, że konkurs promuje szeroko rozumianą kulturę bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym, w którym występują największe zagrożenia dla życia i zdrowia załogi. Jego kryteria są niezmienne od 21 lat.

Podstawowy wymóg to trzy ostatnie lata bez wypadku śmiertelnego. O kolejności przyznawanych miejsc w rankingu najbezpieczniejszych kopalń decydują kryteria szczegółowe, takie jak: liczba wypadków lekkich oraz kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu, występujące w kopalniach zagrożenia naturalne, liczebność załogi, wielkość wydobycia.

d14qa89
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14qa89