Trwa ładowanie...
holderName

Ratownicy zdecydują o formie protestu. Karetki mogą stanąć

W piątek zbierze się Ogólnopolski Komitet Protestacyjny. Związki zawodowe zrzeszające ratowników podejmą decyzję, jak będzie wyglądał zapowiadany protest.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ratownicy chcą uczciwej realizacji obietnic i podwyżek
Ratownicy chcą uczciwej realizacji obietnic i podwyżek (WP.PL)
holderName

Ratownicy medyczni zagrozili, że nie stawią się w pracy i rozpoczną protest, jeśli ich sytuacja się nie zmieni. Jeszcze kilka dni temu zapowiadali, że karetki staną, bo nie będzie komu pracować.

W piątek Ogólnopolski Komitet Protestacyjny zrzeszający związki zawodowe ratowników podejmie decyzję o ostatecznej formie protestu – pisze "Super Express".

Zobacz również: Karetki staną, jeśli nie znajdą się pieniądze dla załóg. Ratownicy zapowiadają protest

holderName

Czego żądają ratownicy? Chcą uczciwej realizacji obietnic i podwyżek. Jak pisała Gazeta Wyborcza, podwyżki dla ratowników miały być już rok temu. I wówczas widmo ogólnopolskiego protestu zawisło nad resortem zdrowia. Zapobiegło mu porozumienie zawarte z ówczesnym wiceministrem Markiem Tombarkiewiczem.

Czytaj również: Ratownicy medyczni upomnieli się o 400 zł i stracili pracę. Twierdzą, że to kara za założenie związku zawodowego

Zobacz również: Ponad dwie godziny czekali na karetkę

Wszyscy ratownicy w pogotowiu i szpitalach mieli dostać po 400 zł podwyżki od lipca 2017. Od stycznia 2018 kolejne 400 zł – tłumaczyła ”Wyborcza”. Dla 16 tys. ratowników rząd przyznał dotację. Pieniądze trafiły do pogotowia, ale załogi pracujące już dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) nie dostały nic. Resort zdrowia stwierdził, że szpitale same powinny znaleźć pieniądze, bo NFZ zwiększył im kontrakty.

holderName

To fakt, ale zaledwie o 4 proc., a pieniądze poszły na inne podwyżki, wynikające ze wchodzącej w życie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach – tłumaczył dziennik. W końcu NFZ zapowiedziało, że wypłaci dodatkowe pieniądze, ale tylko za okres od lipca 2017 do grudnia 2018. W przyszłym roku wynagrodzenia wrócą do poprzednich stawek. Wyjątkiem mają być jedynie SOR-y.

To z kolei powoduje, że płace załóg karetek są różne. Jedno co je łączy, to to, że ratownicy medyczni wciąż otrzymują wynagrodzenie nieadekwatnie niskie do wykonywanych obowiązków

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName