Trwa ładowanie...
d1ddjv8

Redukowanie pozycji przed długim weekendem

W czwartek inwestorzy z WGPW nie ryzykowali i wobec braku poprawy nastrojów na rynkach woleli pozbywać się akcji przed długim weekendem. Ponadto nadal na wycenie polskich aktywów negatywnie odbijała się zawierucha wokół węgierskich reform. Polski złoty tracił podobnie jak większość walut na rzecz dolara, ale nie tylko, osłabiał się również do euro.

Share
d1ddjv8

To obrazowało negatywne nastawienie do całego regionu, nie tylko Węgier i stanowiło dodatkowe ryzyko dla graczy na WGPW. Również fatalne dane z Niemiec, gdzie w listopadzie sprzedaż detaliczna spadła o 0,9%, a październikowy odczyt został zrewidowany z +0,7% do -0,2%, nie pomagał popytowi. Z kolei zamówienia fabryczne w całym Eurolandzie rosły w listopadzie zaledwie o 1,8% (prognoza +2,4%) po październikowym spadku o 7,8% (rewizja w dół). Bardzo dobry odczyt PMI usług w Wielkiej Brytanii (54 vs prognoza 51,6 pkt) tylko podkreślił słabą kondycję strefy euro . Wobec takich wiadomości WIG20 około południa spadał o przeszło 2%. Potem poziom indeksu ustabilizował się, a nadejście dobrych statystyk z USA pomogło w zredukowaniu strat. Bardzo korzystny był raport ADP, który pokazał wzrost o 325 tys, miejsc pracy w sektorze prywatnym w grudniu (oczekiwano +176 tys.). Minimalnie z oczekiwaniami rozminął się ISM usług (52,6 vs 53 pkt). Ostatecznie na zamknięciu WIG20 spadł o 1,2% (2157 pkt) przy obrocie 569 mln PLN.

W czwartek, po słabym otwarciu popyt nie zdołał sforsować linii trendu, co zaowocowało spadkiem kursu indeksu w okolice 37 739 pkt na zamknięciu. Indeks szerokiego spadł w czwartek o 1,16% przy obrotach na poziomie 743 mln zł. Zaangażowanie podaży sprawiło, że popyt zepchnięty został do defensywy, w efekcie czego na wykresie dziennym powstała czarna świeca z dolnym cieniem. W ten sposób ponownie na wiarygodności zyskała górna linia trendu spadkowego a kurs wrócił w obręb notowań z końca zeszłego roku. W ślad za rynkiem na południe zawróciły szybkie oscylatory. RSI cofnął się do poziomu 45,8 pkt przy wtórującym mu Composite Index. Spadek potwierdził również Derivative Oscillator oraz ADX, który utrzymał wartość 26 pkt. Pogorszenie sentymentu na rynku może przełożyć się na kolejną próbę powrotu do ostatniego lokalnego dołka na 36 540 pkt, co implikowałoby zanegowanie pozytywnej wymowy wybicia z konsolidacji. W pierwszym dniu tygodnia, popyt kolejny raz będzie musiał walczyć o utrzymanie wsparcia z okolic SK15
pkt, którego przełamanie wywołałoby prawdopodobnie nową falę przeceny w okolice 37 000 pkt.

Spółki

PZU Spółka zaczyna na większą skalę inwestować w nieruchomości. Tworzy fundusz o docelowej wartości 500 mln zł z zamiarem inwestowania w biurowce i centra handlowe, napisał Puls Biznesu.

d1ddjv8

PGNIG Urząd Regulacji Energetyki nie ma uwag do złożonych przez spółkę wniosków o podwyżkę taryf. Postępowanie ma się ku końcowi i wkrótce powinna zostać ogłoszona decyzja prezesa URE, poinformowała na łamach Rzeczpospolitej rzecznik urzędu.

BOMI Zarząd Bomi zadecydował o rozpoczęciu procesu mającego na celu wyłonienie inwestora gotowego nabyć całość lub część akcji spółki zależnej Rabat Service.

WOJAS Skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągniętych przez GK Wojas w grudniu 2011 r. wyniosły 14,9 mln zł (-13,8% r/r). W okresie styczeń - grudzień 2011 grupa osiągnęła poziom 145,3 mln zł obrotów (+12,6% r/r).

KALENDARIUM Z DNIA 2012-01-09
Dane makro

Chiny - Inflacja PPI za grudzień (poprzednio: 2,7% r/r, konsensus: 2% r/r); Chiny - Inflacja CPI za grudzień (poprzednio: 4,2% r/r, konsensus: 4,2% r/r);
12:00 Niemcy - Produkcja przemysłowa za listopad (poprzednio: 0,8% m/m i 0,3% r/r);
21:00 Stany Zjednoczone - Kredyt konsumencki za listopad (poprzednio: 7,65 mld USD, konsensus: 7 mld USD).

d1ddjv8

Podziel się opinią

Share
d1ddjv8
d1ddjv8