Trwa ładowanie...

Reforma emerytalna nie pomaga seniorom. Coraz więcej idzie na bezrobocie

O ile w czerwcu zarejestrowanych bezrobotnych było o 290 tys. mniej niż przed rokiem, o tyle w grupie wiekowej 60 lat i więcej przybyło ich w ciągu roku 7 tys. (8,5 proc.) - do 88,9 tys. Powód: podwyższony wiek emerytalny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Reforma emerytalna nie pomaga seniorom. Coraz więcej idzie na bezrobocie
Źródło: Fotolia
d7ri64e

Choć spada stopa bezrobocia, to jest jedna grupa wiekowa, która na ten trend się nie załapała. Chodzi o seniorów. Choć w rok ubyło o 290 tys. bezrobotnych, to w grupie powyżej 60. roku życia przybyło aż 7 tysięcy osób bez pracy. To wzrost o 8,5 proc. Powód? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to wyższy wiek emerytalny.
Z roku na rok wydłuża się powszechny wiek emerytalny. W czerwcu br. kobiety mogły przechodzić na emeryturę nie tak jak do 2013 r. - w wieku 60 lat, ale mając 60 lat i 8 miesięcy. W ewidencji pośredniaków liczba pań 60+ wzrosła w ciągu roku o 3,8 tys., przy równoczesnym wzroście liczby bezrobotnych mężczyzn w tym wieku.

Dziennik zauważa, że mimo to sytuacja seniorów na rynku pracy i tak jest zdecydowanie lepsza niż młodzieży - w I kw. stopa bezrobocia osób w wieku 55-64 lata wynosiła, uwzględniając szarą strefę, 6,6 proc., a wśród młodych do 24 lat ponad 23 proc.

Kłopot w tym, że bezrobocie wśród młodych systematycznie spada, a wśród seniorów - systematycznie rośnie.

- Naszym celem jest zablokowanie skokowego wzrostu bezrobocia w tej grupie. Jeśli osoba traci zajęcie kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jej aktywizacja jest trudna - mówi "DGP" Małgorzata Sarzalska z resortu pracy.

d7ri64e

Podziel się opinią

Share
d7ri64e
d7ri64e