Trwa ładowanie...
dowqqgv

Reforma emerytalna nie pomaga seniorom. Coraz więcej idzie na bezrobocie

O ile w czerwcu zarejestrowanych bezrobotnych było o 290 tys. mniej niż przed rokiem, o tyle w grupie wiekowej 60 lat i więcej przybyło ich w ciągu roku 7 tys. (8,5 proc.) - do 88,9 tys. Powód: podwyższony wiek emerytalny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Reforma emerytalna nie pomaga seniorom. Coraz więcej idzie na bezrobocie
(Fotolia)
dowqqgv

Choć spada stopa bezrobocia, to jest jedna grupa wiekowa, która na ten trend się nie załapała. Chodzi o seniorów. Choć w rok ubyło o 290 tys. bezrobotnych, to w grupie powyżej 60. roku życia przybyło aż 7 tysięcy osób bez pracy. To wzrost o 8,5 proc. Powód? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to wyższy wiek emerytalny.
Z roku na rok wydłuża się powszechny wiek emerytalny. W czerwcu br. kobiety mogły przechodzić na emeryturę nie tak jak do 2013 r. - w wieku 60 lat, ale mając 60 lat i 8 miesięcy. W ewidencji pośredniaków liczba pań 60+ wzrosła w ciągu roku o 3,8 tys., przy równoczesnym wzroście liczby bezrobotnych mężczyzn w tym wieku.

Dziennik zauważa, że mimo to sytuacja seniorów na rynku pracy i tak jest zdecydowanie lepsza niż młodzieży - w I kw. stopa bezrobocia osób w wieku 55-64 lata wynosiła, uwzględniając szarą strefę, 6,6 proc., a wśród młodych do 24 lat ponad 23 proc.

Kłopot w tym, że bezrobocie wśród młodych systematycznie spada, a wśród seniorów - systematycznie rośnie.

- Naszym celem jest zablokowanie skokowego wzrostu bezrobocia w tej grupie. Jeśli osoba traci zajęcie kilka miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jej aktywizacja jest trudna - mówi "DGP" Małgorzata Sarzalska z resortu pracy.

dowqqgv

Podziel się opinią

Share

dowqqgv

dowqqgv