Reforma urzędów pracy pomocna w zwalczaniu bezrobocia
Jest nadzieja, że bezrobotni będą skuteczniej obsługiwani w urzędach pracy. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przeszła już drogę parlamentarną i trafiła na biurko prezydenta. Przewiduje między innymi specjalne programy dla osób młodych i osób z grupy 50+
.
Zakłada też premiowanie urzędników za osiągane efekty oraz profilowanie bezrobotnych. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz wierzy, iż dzięki nowym przepisom walka z bezrobociem będzie skuteczniejsza.
Nowe rozwiązania podobają się także ekspertom. Jak podkreśla Jacek Brzozowski z organizacji Pracodawcy RP system publicznych służb zatrudnienia działający w oparciu o dotychczasowe regulacje był nieskuteczny. Dzięki wejściu w życie nowej ustawy będzie można szybciej i skuteczniej ograniczać bezrobocie. Osoby szukające pracy mają być podzielone na trzy grupy. W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni między innymi wykluczeniem społecznym. Ustawa wprowadza też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy takie jak bony stażowe, granty na telepracę czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy - zwraca uwagę minister Kosiniak Kamysz.
Według szacunków resortu pracy w marcu stopa bezrobocia wyniosła 13,6 procent i w porównaniu do lutego spadła o 0,3 punktu procentowego. Minister Władysław Kosiniak Kamysz ocenia, że są duże szanse, iż pod koniec roku bezrobocie będzie niższe niż 13 procent.