Trwa ładowanie...
praca
KUŁ
25-11-2020 09:11

REGON – co to jest i kiedy jest potrzebna jego wyszukiwarka

REGON to skrót od słów Rejestr Gospodarki Narodowej, który formalnie nazywa się Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej. Prowadzi go Główny Urząd Statystyczny. Najczęściej jednak przedsiębiorcy pod hasłem REGON rozumieją jego numer identyfikacyjny.

REGON – co to jest i kiedy jest potrzebna jego wyszukiwarkaREGON – co to jest i kiedy jest potrzebna jego wyszukiwarka
dxes90k
dxes90k

REGON w praktyce

REGON ma dziewięć cyfr, po których daną firmę można odnaleźć w rejestrze. Na początku swojego istnienia miał on siedem cyfr. Aby uprościć system starym numerom dopisano po prostu na początku dwa zera. Jak czytać numer REGON?

  • Pierwsze dwie cyfry odnoszą się do województwa w którym działa dana instytucja
  •  Kolejne sześć cyfr to numer seryjny
  • Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna, dzięki czemu trudniej pomylić się przy przepisywaniu numeru REGON
dxes90k

Są jednak także instytucje, których REGON ma 14 cyfr. Dotyczy to takich jednostek, które mieszczą się w więcej niż tylko jednym województwie.

Kto musi posiadać numer REGON?

  • osoby prawne,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w tym indywidualne gospodarstwa rolne,
  • jednostki lokalne

Oznacza to, że numer REGON posiadać musi każda firma, także działająca jako jednoosobowa działalność gospodarcza. O jego wydanie wnioskuje się za pomocą druku CEIDG-1 w trakcie rejestracji działalności gospodarczej. Można do zrobić online przy pomocy strony Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (potrzebny będzie Profil Zaufany) lub w urzędzie gminy właściwym na miejsce zamieszkania.

dxes90k

Wydanie numeru REGON jest bezpłatne, nie jest za to pobierana żadna opłata. O jego nadaniu zostaniemy poinformowani zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni od złożenia wniosku, ale co ważne działalność gospodarczą możemy już prowadzić czekając na numer REGON.

Ważne! Jeśli kiedyś już prowadziliśmy działalność gospodarczą, zrezygnowaliśmy z niej, ale znowu ją zakładamy to jako osoba fizyczna nasz numer REGON się nie zmienia. Nie musimy więc o niego wnioskować. 

Wyszukiwarka numerów REGON

Do powyższego przydać może się wyszukiwarka numerów REGON. Baza numerów prowadzona jest przez GUS. Dzięki niej można dowiedzieć się jak firma się nazywa, kto jest jej właścicielem, jaki ma numer NIP, jaki jest adres danego przedsiębiorstwa, forma prawna czy choćby kiedy została założona.

dxes90k

W bazie REGON i wyszukiwarce znaleźć można też informacje o zawieszeniu bądź zakończeniu działalności. Warto jednak pamiętać, że powyższe dane z rejestru REGON nie są wiążące. Baza powstała i dziś funkcjonuje głównie dla celów statystycznych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxes90k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxes90k