Trwa ładowanie...
d30ibbs

Morawiecki: likwidacja REGON w ciągu roku, półtora (krótka6)

Likwidacja REGON nastąpi w ciągu roku, półtora - poinformował w piątek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, prezentując "Konstytucję biznesu". Zapowiedział także skrócenie okresu przechowywania dokumentacji na potrzeby wyliczenia emerytur.

Share
d30ibbs

Morawiecki mówił, że uproszczeń przepisów w "Konstytucji biznesu" jest mnóstwo. Wskazał na przykład na konieczność archiwizowania dokumentacji na potrzeby wyliczania przyszłych emerytur.

"Zmniejszamy, skracamy ten okres z 50 lat do 10 lat. W przyszłości być może, w dobie ery cyfrowej, będzie można jeszcze dalej skrócić, bo są kraje w UE, gdzie jest to rok, a nawet ZUS ma obowiązek od pierwszego miesiąca zatrudnienia wszystkie te dokumenty archiwizować pod potrzeby wyliczania przyszłych emerytur" - mówił.

Dodał, że zawarte w "Konstytucji biznesu" zapisy, które mają zmniejszyć biurokrację, uproszczą też życie przedsiębiorcom. "Wierzę, że stworzą nową przestrzeń wolności gospodarczej" - zadeklarował.

d30ibbs

Wskazał, że obecnie mamy do czynienia z różnymi kontami i różnymi numerami ewidencyjnymi; mamy NIP, PESEL, REGON. "Przystąpiliśmy do dyskusji z GUS-em i jesteśmy na dobrej drodze, aby w ciągu najbliższego roku, półtora, zlikwidować REGON, aby była prostsza identyfikacja, żeby iść w tym kierunku cyfryzacji" - zapowiedział.

Wskazał, że ostatnie 70 lat to "potop papierowy", a naszą nadzieją jest cyfryzacja i digitalizacja. "Dzięki pani minister Streżyńskiej (Annie, minister cyfryzacji - PAP) idziemy nieporównywalnie szybciej i sprawniej do przodu niż nasi poprzednicy, bo widzimy w tym naszą ogromną szansę" - dodał.

Prezentacja "Konstytucji biznesu" przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego to najważniejsze wydarzenie drugiego dnia Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce.

d30ibbs

Podziel się opinią

Share
d30ibbs
d30ibbs