Rekordowa zwyżka zapasów ropy w USA

Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych przeważał kolor czerwony. Indeks CRB zakończył sesję spadkiem o 0,66 proc. do poziomu 227,28 pkt. Przecenione zostały m.in. ropa naftowa, tzw. „białe” metale szlachetne (srebro, pallad, platyna), a także większość towarów rolnych. Na plusie środową sesję zakończyły natomiast notowania gazu ziemnego, miedzi, złota, ryżu, bawełny oraz kakao.

Rekordowa zwyżka zapasów ropy w USA
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Zapasy ropy w USA mocno w górę

Liderem wczorajszych spadków były notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Ropa WTI została przeceniona o ponad 5 proc..

W zasadzie notowania ropy naftowej w USA spadały wczoraj już od samego rana. W pewnym stopniu miała na to wpływ sytuacja techniczna na wykresie tego surowca - okolice poziomu 54 USD za baryłkę już kilka razy w ciągu ostatnich tygodni zatrzymywały notowania ropy przed dalszym marszem na północ, więc i tym razem poziom ten okazał się skutecznym technicznym oporem.

Jednak przyspieszenie spadków nastąpiło dopiero w drugiej połowie amerykańskiej sesji, kiedy to opublikowany został raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) dotyczący zmiany zapasów paliw w USA. Raport ten pojawił się w środę, a nie - jak zazwyczaj - we wtorek, a przesunięcie to wynikało z faktu, że w poniedziałek w Stanach Zjednoczonych obchodzony był Dzień Prezydenta. Dzisiaj, również z jednodniowym opóźnieniem, ma zostać opublikowany cotygodniowy raport amerykańskiego Departamentu Energii (DoE).

Wczoraj API podało w swoim raporcie, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 14,3 mln baryłek. To ponad czterokrotnie większa zwyżka niż oczekiwano (szacowano, że będzie to raczej nieco ponad 3 mln baryłek). W rezultacie, poziom zapasów ropy naftowej osiągnął 428 mln baryłek, czyli historyczny rekord.

Oczekiwanie na potwierdzenie danych przez DoE

Dzisiaj inwestorzy czekają na potwierdzenie wczorajszych danych w analogicznym raporcie Departamentu Energii. Jeśli DoE poda podobne liczby, to będzie to oznaczało, że w minionym tygodniu wzrost zapasów był największy od co najmniej 1982 r., czyli od rozpoczęcia publikowania takich danych przez departament.

Zachowanie notowań ropy naftowej dzisiaj rano świadczy o tym, że właśnie takiego scenariusza spodziewają się inwestorzy na rynku tego surowca. Cena ropy kontynuuje bowiem zniżkę i obecnie porusza się już wyraźnie poniżej poziomu 51 USD za baryłkę.

Wzrost wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej

Spadkom cen ropy naftowej wczoraj sprzyjały także informacje z Arabii Saudyjskiej. Według instytucji analitycznej PIRA, kraj ten produkuje ostatnio około 10 mln baryłek ropy naftowej dziennie.

Wyliczenia PIRA zakładają, że od czerwca średnia dzienna produkcja ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej wyniosła 9,7 mln baryłek. Na początku bieżącego roku mogła być ona większa niż 10 mln baryłek ze względu na niski poziom cen tego surowca i dążenia Arabii Saudyjskiej do sprzedaży jak największych ilości ropy do Azji.

Duże wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej nie powinno dziwić - kraj ten wielokrotnie wspominał, że nie ma zamiaru ograniczać produkcji, lecz zamierza walczyć o swój udział w rynku. Informacja ta jest jednak potwierdzeniem, że sytuacja na Bliskim Wschodzie będzie w najbliższym czasie generować presję podażową na ceny ropy.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)