Trwa ładowanie...

Resort finansów chce obniżyć opłaty okienkom kasowym

Kilkukrotne obniżenie stawek za nadzór finansowy, ma uratować firmy pośredniczące w pobieraniu opłat.

Share
Resort finansów chce obniżyć opłaty okienkom kasowymŹródło: Eastnews, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d1tavpo

Ministerstwo Finansów proponuje obniżenie tzw. okienkom kasowym opłat za nadzór. Spadną z ponad 1000 zł rocznie do około 150 zł. Zdaniem wiceminister finansów Doroty Podedwornej - Tarnowskiej obecny poziom opłat zagraża działalności wielu okienek. Na naszym rynku działa ponad 14,5 tysiąca tego typu firm usługowych.

Odpowiednie zmiany przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt rozporządzenia w sprawie wpłat na pokrycie kosztów nadzoru nad biurami usług płatniczych. To tzw. okienka kasowe, w których można zapłacić rachunki czy złożyć przelew. Projekt trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, obecnie w Polsce działa ponad 14,5 tys. takich firm.

- Dostrzegając problem zbyt wysokich obciążeń z tytułu kosztów nadzoru ponoszonych przez biura usług płatniczych ministerstwo zaproponowało obniżenie stawki opłat na nadzór z poziomu 0,025 proc. do poziomu 0,003 proc. wartości wykonanych w danym roku transakcji płatniczych - poinformowała Podedworna-Tarnowska.

d1tavpo

Jej zdaniem utrzymanie obowiązującej stawki mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której dalsza działalność byłaby zagrożona, w związku ze zbyt wysokimi obciążeniami finansowymi nałożonymi na te podmioty, w stosunku do skali ich działalności.

- Sektor biur usług płatniczych to w zdecydowanej większości podmioty prowadzące działalność gospodarczą jako przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, których skala świadczenia usług, jak również rentowność prowadzonej działalności, jest niska - zaznaczyła. Według wiceminister wskutek zmian obciążenie przeciętnego biura usług płatniczych opłatami wnoszonymi na nadzór powinno spaść z ponad 1000 zł do ok. 150 zł rocznie.

Podedworna-Tarnowska zaznaczyła, że propozycja MF wpisuje się w dotychczasowe działania rządu dotyczące ograniczania barier przedsiębiorczości w Polsce.

W uzasadnieniu do rozporządzenia napisano, że o zagrożeniach w dalszym funkcjonowaniu biur usług płatniczych na polskim rynku, w przypadku braku jakichkolwiek zmian w zakresie stawianych im przepisami prawa wymogów, świadczą m.in. liczne pisma od tych podmiotów. Były one wielokrotnie wysyłane zarówno do resortu finansów, ale także do Prezesa Rady Ministrów, Rzecznika Praw Obywatelskich czy Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

d1tavpo

Zdaniem MF wąski zakres czynności nadzorczych wykonywanych przez Komisję Nadzoru Finansowego w odniesieniu do okienek kasowych pozwala przyjąć, iż obniżenie opłat za nadzór nad tą grupą podmiotów zapewni sfinansowanie czynności, które Urząd KNF będzie musiał wykonywać. Obecnie nadzór ten polega m.in. na analizie przesyłanych informacji o liczbie i wartości wykonanych przekazów pieniężnych, monitorowaniu terminowości przesyłania danych sprawozdawczych oraz realizacji przekazów pieniężnych, czy kierowaniu zaleceń do biur usług płatniczych.

Firmy zarabiają na opóźnieniach w płatnościach faktur. "To patologia":

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1tavpo

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tavpo
d1tavpo