Rewolucja w zapisach do lekarzy. Koniec ze staniem po numerki
Od początku czerwca w wybranych placówkach publicznej służby zdrowia będzie można zapisać się do lekarza specjalisty przez internet. W ten sam sposób pacjenci będą mogli także odwołać umówioną wizytę.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że 1 czerwca rozpoczyna wdrażanie pilotażu programu centralnej e-rejestracji. Na początku obejmie on zapisy do lekarzy kardiologów. Pacjenci będą mogli także umawiać się na cytologię i mammografię. Przez internet będzie można też anulować wizytę u specjalisty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wynajmowanie drogich aut jest bardziej opłacalne niż mieszkania. Bartek Walaszczyk w Biznes Klasie
- Cyfryzacja jest priorytetem działania Ministerstwa Zdrowia, gdyż uważamy rozwój systemów e-zdrowia za przyszłość. Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak też pewności, że odbiorcy systemu będą do tego przygotowani - powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Pełne wdrożenie od kwietnia
Pilotaż potrwa od czerwca 2024 r. do końca marca przyszłego roku. System będzie dobrowolny, a placówki, które zdecydują się do niego przystąpić, mogą liczyć na wsparcie finansowe. W puli, które Ministerstwo Zdrowia zamierza rozdysponować między placówki, znalazło się łącznie 56 mln zł - wylicza "Fakt".
Drugi etap wdrożenia e-rejestracji zacznie się w kwietniu 2025 r. Wówczas obejmie on wszystkie podmioty.
Drugie podejście do e-rejestracji
Serwis prawo.pl zauważył, że Ministerstwo Zdrowia podjęło już dwa lata temu próbę wprowadzenia e-rejestracji. Dotyczył on wówczas województwa mazowieckiego i łódzkiego. Pacjenci mieli możliwość zapisywania się na takie badania jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Serwis wskazuje, że resort zdrowia nie podał wyników pilotażu.