Rezerwa Federalna powinna pozwolić na wzrost stóp proc. - JPMorgan (opinia)
20.03. Nowy Jork (PAP) - Polityka Rezerwy Federalnej utrzymywania stóp proc. na blisko zerowym poziomie szkodzi oszczędnościom amerykanów i ograniczy wydatki konsumentów. Wzrost...
20.03. Nowy Jork (PAP) - Polityka Rezerwy Federalnej utrzymywania stóp proc. na blisko zerowym poziomie szkodzi oszczędnościom amerykanów i ograniczy wydatki konsumentów. Wzrost stóp proc. zwiększyłby poziom zaufania do gospodarki USA - uważa David Kelly, główny strateg inwestycyjny w JPMorgan Funds.
"Luzowanie ilościowe, realizowane przez amerykański bank centralny, nie pomogło gospodarce amerykańskiej, która byłaby dzisiaj w tym samym stanie bez względu na to czy Fed przeprowadzał, czy nie przeprowadzał skupu obligacji" - ocenił Kelly w wywiadzie dla CNBC.
Jego zdaniem gospodarka amerykańska cierpi z powodu zbyt niskiego poziomu zaufania konsumentów, a nie niewystarczającej płynności w gospodarce.
"Nie rozumiem dlaczego Fed zwiększa płynność - poprzez działania mające na celu osiągnięcie niskich długoterminowych stóp proc. ogranicza poziom zaufania w gospodarce" - powiedział.
"Wzrost stóp proc. stanowiłby sygnał ze strony Fed-u, że kondycja gospodarki jest lepsza, co sprawiłoby, że bankom bardziej opłacałoby się udzielać kredytów, a to zwiększyłoby zaufanie konsumentów i przyczyniłoby się do ich większych wydatków" - dodał.
W środę kończy się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Decyzja po posiedzeniu Fed-u zostanie ogłoszona o 19.00, pół godziny później zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa Bena Bernanke. Inwestorzy liczą na informacje na temat gotowości amerykańskich bankierów centralnych do dalszego utrzymania obecnej, bardzo luźnej polityki monetarnej.
Fed zacznie redukować skalę skupu obligacji z rynku nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2013 roku - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród ekonomistów przez agencję Bloomberg. Obecnie Fed skupuje z rynku papiery warte 85 mld USD. Amerykański bank centralny ostatecznie wycofa się z programu luzowania ilościowego w pierwszej połowie przyszłego roku - oczekują ankietowani przez Bloomberga ekonomiści. (PAP)
wst/ osz/