Trwa ładowanie...

Rodzice mają czas do 30 kwietnia. Mija ważny termin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. można składać wnioski o świadczenie 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Warto trzymać się terminu, by mieć zapewnioną ciągłość wypłat.

Do 30 kwietnia trzeba złożyć wniosek o 800 plusDo 30 kwietnia trzeba złożyć wniosek o 800 plusŹródło: East News, fot: ZOFIA BAZAK
d3djei6
d3djei6

Od 1 lutego 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Aby zachować ciągłość wypłacania świadczenia 800 plus, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia 2024 r. - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Impact '24: Anna Adrian, Otodom

800 plus na nowy okres. W kwietniu mija ważny termin

Jak informuje serwis, rodzice i opiekunowie, którzy spóźnią się z wnioskami tylko o jeden o dzień i prześlą dokumenty w maju, w czerwcu nie otrzymają 800 plus. Pieniądze na dziecko dostaną dopiero w lipcu, choć w tym przypadku ZUS przeleje środki z wyrównaniem za czerwiec.

Drugim ważnym terminem jest 30 czerwca. Tylko złożenie wniosku do tego dnia daje gwarancje, że rodzice nie stracą 800 plus. Jeśli skierują wniosek do ZUS z opóźnieniem np. 1 lipca, to ZUS nie przyzna dodatku za czerwiec. Oznacza to, że 800 zł przepadnie.

Jeszcze więcej mogą stracić opiekunowie, którzy złożą wniosek między 1 a 31 sierpnia. Wówczas ZUS prześle dodatek z wyrównaniem tylko od sierpnia. To oznacza utratę aż 1,6 tys. zł (800 zł za czerwiec i 800 zł za lipiec).

d3djei6

Wnioski na nowy okres świadczeniowy 800 plus będzie można złożyć w aplikacji mobilnej mZUS, a także za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia i bankowości elektronicznej.

Przekręt na 800 plus. ZUS ostrzega

Od 1 stycznia br. wysokość dodatku wzrosła z 500 do 800 zł, co postanowili wykorzystać także oszuści. Jak już informowaliśmy w WP Finanse, miesiąc temu do Polaków zaczęły trafiać fałszywe maile informujące o konieczności uzupełnienia lub poprawienia danych dotyczących 800 plus. Wyłudzacze przekonywali, że bez tego nie zostanie podniesiona kwota świadczenia.

W treści wiadomości oszuści podają link, w który należy kliknąć, aby rzekomo poprawić dane. W związku z tym ZUS wydał komunikat, w którym ostrzega, że nie wysyła tych wiadomości i są one nieprawdziwe.

d3djei6

"ZUS sam podnosi wysokość świadczenia - dzieje się to automatycznie, bez dodatkowego wniosku. Klienci nie są w tym zakresie proszeni o podjęcie jakichkolwiek działań" - czytamy w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3djei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3djei6