Trwa ładowanie...
d3bibwk

Rok 2011 też bez przetargu LTE

To informacja, na którą czekały sieci komórkowe, od początku przeciwne szybkiemu rozpisywaniu przetargu. UKE szczęśliwy nie jest. Obarcza winą armię Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Share
Rok 2011 też bez przetargu LTE
Źródło: Jupiterimages
d3bibwk

Obecny stan pozwala stwierdzić, że na 100 procent nie będzie w tym roku przetargu na częstotliwości przeznaczone na ultraszybki Internet w technologii LTE – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Plusowi, Orange, Erze i Playowi dodatkowe wydatki na razie się upieką. – Przetargu nie będzie, bo nie ma porozumienia z Ministerstwem Obrony Narodowej – wyjaśnia prezes UKE.

Potrzebny pakiet

Aby zachęcić operatorów komórkowych do wyłożenia znacznych kwot na częstotliwości, nie wystarczą te, którymi dysponuje UKE (2,6 GHz). Według ekspertów urząd mógłby uzyskać za nie najwyżej 250–300 mln złotych. Dąży więc do tego, aby połączyć zasoby z tymi zajmowanymi przez armię. Taka konstrukcja przetargu gwarantowałaby ostrą licytację, Skarbowi Państwa wielokrotnie wyższe wpływy, a konsumentom powstanie nowej infrastruktury internetowej.

d3bibwk

– Czekamy na pasma wojskowe, a nawet nie możemy z Ministerstwem Obrony Narodowej potwierdzić kalendarza ich uwalniania. Pierwszy raz po latach współpracy spotykamy się z takim podejściem tego resortu – tłumaczy Streżyńska. Według niej część pasma z zakresu 800 MHz i pasmo 1800 MHz (a także różne pasma w okolicach 2–2,3 GHz) miały być wolne od stycznia 2011 r. Tak się nie stało. Dodaje, że MON odpowiednią decyzję już przygotowało, ale jej nie podejmuje i nie wyjaśnia dlaczego. – Resort powołuje się na nieznane nam pismo jednej ze służb w tej sprawie – ujawnia szefowa UKE.

Poza tym według Streżyńskiej ministerstwo chce ponownie opracować plan wykorzystania częstotliwości, choć wiadomo, na co mają być przeznaczone. – Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej ma je zająć szerokopasmowy dostęp do Internetu – wskazuje. MON obiecało odpowiedzieć na nasze pytania w powyższych kwestiach po weekendzie.

Operatorzy zadowoleni

Jednak operatorów komórkowych, którzy zupełnie niedawno zainwestowali w Internet w technologii HSPA+, samo przesunięcie przetargu LTE nie martwi. Są zdania, że powinno się z nim zaczekać, aż na rynku pojawi się więcej urządzeń pozwalających na korzystanie z sieci wybudowanych w tej nowej technologii.

d3bibwk

– LTE w 2012 r.? Bardzo dobrze. Nie wykorzystaliśmy jeszcze całego potencjału technologii HSPA+ – mówi Marcin Gruszka, rzecznik P4, operatora sieci Play. – Na skalę masową modemy LTE pozwalające na korzystanie z szybkiego Internetu o przesyle danych z prędkością 100 Mb/s produkuje tylko jedna firma – Samsung – wskazał Krzysztof Kilian, wiceprezes Polkomtelu.

Dla Polkomtelu przesunięcie przetargu oznacza mniejsze wydatki i stabilizację otoczenia – sytuację wygodną dla sprzedających firmę właścicieli.

Stabilizacja jest na rękę także pozostałym uczestnikom rynku telekomunikacyjnego, w tym jego nowemu uczestnikowi – Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi, który buduje sieć LTE, wykorzystując częstotliwości 1800 MHz. Czas, w którym kojarzone z nim firmy – CenterNet i Mobyland (grupa NFI Midas) – będą jedynymi dostawcami takiej sieci, wydłuży się.

Urszula Zielińska

d3bibwk

Podziel się opinią

Share
d3bibwk
d3bibwk