Trwa ładowanie...

Rolnicy wrócili na granicę. Oto jak tłumaczą swoją decyzję

Znowu zamieszanie na granicy z Ukrainą. Rolnicy związani ze stowarzyszeniem Podkarpacka Oszukana Wieś wznowili blokadę przejść granicznych. Zdaniem części środowiska porozumienia zawarte w Jasionce nie jest realizowane przez stronę rządową.

Rolnicy wznowili protest na granicy (zdj. ilustracyjne)Rolnicy wznowili protest na granicy (zdj. ilustracyjne)Źródło: East News, fot: NewsLubuski
dhkcm5g
dhkcm5g

Rolnicy znowu wyszli na drogi w okolicach przejść granicznych na wschodzie Polski. Protestujący związani ze stowarzyszeniem Podkarpacka Oszukana Wieś podjęli decyzję o zablokowaniu przejść granicznych z Ukrainą, które znajdują się na terenie województwa podkarpackiego i lubelskiego. Blokada ma potrwać dwie doby.

Rolnicy domagają się realizacji uzgodnień

Protest ten skierowany jest wyłącznie przeciwko samochodom ciężarowym, natomiast pojazdy osobowe i autokary są przepuszczane bez przeszkód. Zapytaliśmy lidera stowarzyszenia o to, dlaczego wrócili do granicznego protestu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Uzgodnienia z Jasionki w ogóle nie są wdrażane. Spotkaliśmy się z Donaldem Tuskiem w Centrum Dialogu w Warszawie. Premier obiecywał, że może granice przymknie, że będzie modyfikacja Zielonego Ładu, ale my, jako rolnicy na razie niczego nie odczuliśmy - przekonuje w rozmowie z WP Finanse lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów, który podpisał się pod porozumieniem z rządem pod koniec marca.

Utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy oraz uregulowanie relacji handlowych z tym krajem to część zapisów uzgodnienia, które podpisali w Jasionce przedstawiciele organizacji rolniczych z ministrem rolnictwa. Nie było tam mowy o przymykaniu czy zamykaniu granicy z Ukrainą.

dhkcm5g

- Miała być dopłata do strat. Nic w tym kierunku się nie dzieje, rolnicy nie wiedzą, czy będzie dopłata, czy jej nie będzie. Część sprzedała już zboże, ale części nie mogą, a do tego wciąż mamy nadwyżkę zboża ukraińskiego. Jesteśmy zniesmaczeni. Chcemy konkretów. Cały czas liczymy na to, że spotka się z nami pan premier — mówi Kondrów.

Jeśli chodzi o dopłaty, to wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak 11 kwietnia zapewniał, że trwają ostatnie prace legislacyjne nad rozporządzeniem, które przewiduje dopłaty dla producentów pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia. Mają one obejmować producentów, którzy sprzedadzą zboże do 31 maja. Nie będą natomiast kierowane do firm handlowych.

Dalej wszystkie towary idą przez granicę. Rząd, zamiast z rolnikami, rozmawia z analitykami, opiera się na teorii. My najlepiej wiemy, gdzie jest kryzys, chcemy, żeby pan premier z nami porozmawiał. Rozumiemy, że pewne rzeczy wymagają czasu, a nawet jak nie da się czegoś zrobić, to chcemy, żeby nam to premier powiedział, my to też zrozumiemy — tłumaczy Roman Kondrów.

UE idzie na rękę rolnikom

Tak samo jak w trakcie poprzednich protestów, teraz również wrócił temat Zielonego Ładu. Zdaniem protestujących unijne plany dotyczące walki ze zmianami klimatu są z punktu widzenia ekonomicznego zbyt kosztowne nie tylko rolników, ale ich zdaniem także ogółu społeczeństwa.

dhkcm5g

Choć protestujący zarzucają, że w temacie Zielonego Ładu nic się nie dzieje i jego przepisy nie są łagodzone, to nie jest to do końca zgodne ze stanem faktycznym. Komisja Europejska zmieniła zdanie jeżeli chodzi o kwestię przymusowego ugorowania czy użycia pestycydów.

Ale najważniejszym postulatem jest, jak się okazuje, spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem.

Oczekujemy od wojewodów, że zaaranżują takie spotkanie z władzami centralnymi. Jeszcze raz to zaakcentuję: chcemy spotkania z panem premierem i dobrego dialogu – mówi lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi.

Rolnicy protestują nie tylko w Polsce

Zimą i na początku wiosny przez całą Unię Europejską przetoczyły się rolnicze manifestacje. Protestowano przeciwko unijnemu Zielonemu Ładowi i zmianom we Wspólnej Polityce Rolnej. Chodzi m.in. o tempo dochodzenia do ambitnych celów klimatycznych w UE. W Polsce do tego doszły kwestie związane z m.in. ukraińskim zbożem.

Pod koniec marca doszło do porozumienia w Jasionce z ministrem i wiceministrem rolnictwa. Podpisało je 11 przedstawicieli organizacji rolniczych. Wśród nich są m.in. lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów, Wiesław Gryn z Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, Artur Koncik, rolnik protestujący na przejściu w Świecku, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" Tomasz Obszański, Filip Pawlik z AgroUnii, Władysław Serafin, przewodniczący Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Andrzej Sobociński, przedstawiciel protestujących rolników na Żuławach.

dhkcm5g

Michał Krawiel, dziennikarz WP Finansemoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhkcm5g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dhkcm5g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj