Trwa ładowanie...
d4csj8w

Ropuchy szare rozpoczęły wędrówki godowe

Rozpoczęły się wędrówki godowe żyjących na Podkarpaciu, m.in. w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, ropuch szarych. Wiosenną aktywność wykazują także inne żyjące tam płazy.

Share
d4csj8w

"Prawie bezpośrednio po wybudzeniu z zimowej hibernacji ropuchy szare wędrują do oczek i niewielkich zbiorników wodnych. Podążają tam po to, by odbyć gody i złożyć skrzek, z którego rozwiną się kijanki. Niektóre ropuchy pokonują nawet kilkaset metrów" - powiedział PAP Marek Holly z Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

W Bieszczadach widziano je m.in. w Stuposianach, Lutowiskach. Wędrówkom sprzyja pogoda; dni są coraz dłuższe i słoneczne. Holly ocenia, że "szczytowa aktywność godowa ropuch szarych w Bieszczadach przypadnie na przełom marca i kwietnia".

Przyrodnik przypomniał, że ropucha szara jest jednym z najczęściej spotykanych polskich płazów o krępej, masywnej budowie ciała. Jej długość dochodzi maksymalnie do 13 cm. Ma dobrze rozwinięte gruczoły jadowe tzw. parotydy.

d4csj8w

W ciągu dnia przebywa w ukryciu pod kamieniami, w norach, piwnicach czy szczelinach w murach. Żeruje po zmroku. "Poza okresem rozrodu może występować z dala od zbiorników wodnych" - dodał Holly.

Zwrócił uwagę, że jest to bardzo pożyteczny i pożądany płaz dla rolników, sadowników i leśników. "Bytując w pobliżu siedlisk ludzkich, zjada bardzo dużo m.in. ślimaków i gąsienic" - podkreślił.

Holly nie wykluczył, że cieplejsze w ostatnich latach zimy mogą mieć wpływ na zmniejszanie liczebności płazów. "Wcześniej wybudzone z zimowego uśpienia płazy tracą energię, w efekcie niektóre nawet nie dożywają okresu godowego" - zauważył.

Wszystkie gatunki ropuch w Polsce są pod ochroną.

Już w połowie marca w Bieszczadach i Beskidzie Niskim spośród płazów wędrówki godowe rozpoczęła też żaba trawna; to gatunek, który najwcześniej wiosną budzi się do życia. Trwa również okres godowy rzekotki drzewnej; jedynej w Polsce żaby potrafiącej m.in. bytować na drzewach.

d4csj8w

Podziel się opinią

Share
d4csj8w
d4csj8w