Trwa ładowanie...
d37y41v
iphone

Rosjanie rzucili się na sklepy z elektroniką. iPhone’y na kredyt znikają z półek

Coraz więcej Rosjan bierze kredyty, żeby kupić elektronikę użytkową do swoich domów. Wszystko przez rubla, który leci na łeb na szyję
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rosjanie rzucili się na sklepy z elektroniką. iPhone’y na kredyt znikają z półek
(Fot: svyaznoy.ru / materiały prasowe)
d37y41v

, osiągając swoje historyczne minima względem dolara - pisze gazeta Kommiersant w swoim piątkowym wydaniu, cytując analityków bankowych.

Tylko w styczniu Home Credit Bank udzielił kredytów na 7 miliardów rubli (88 mln dolarów) a Renaissance Credit Bank na 3 miliardy rubli (38 mln dolarów), podaje dziennik Kommiersant. Tymczasem styczeń był dotąd najmniej popularnym miesiącem w Rosji pod kątem zaciągania nowych pożyczek.

Liczba nowych kredytów w styczniu zrównała się z danymi z listopada, tradycyjnie najlepszego miesiąca w roku na pożyczki konsumpcyjne, podaje dziennik.

d37y41v

*Większość klientów banków wykorzystała pozyskane pieniądze na zakup elektroniki użytkowej. *Sieci detaliczne zgłaszają zwiększony popyt na smartfony, telewizory, czy lodówki. Zaczyna nawet brakować niektórych produktów.

Eksperci branżowi odpytani przez Kommiersanta łączą rosnący popyt na te produkty z spadającym kursem rubla, podrażającym ceny importowanej elektroniki. Od początku roku rosyjska waluta osłabiła się względem dolara o ponad 7 procent, w tym 6 procent w sam tylko piątek. W ciągu ostatnich trzech miesięcy spadła o aż 25 procent.

Zmiany kursu rubla do dolara

Wiele sieci detalicznych podniosło ostatnio ceny sprzętu elektronicznego o 30-40 procent, żeby nadrobić straty na spadającym rublu.

d37y41v

- W rezultacie wielu Rosjan spodziewa się dalszych podwyżek i decyduje się na kupno zanim te nastąpią - powiedział dziennikarzowi Kommiersanta Eugeniusz Lapin, wiceprezes Renaissance Credit do spraw rozwoju i marketingu.

Podobny trend w zakupach elektroniki był obserwowany w styczniu ubiegłego roku, jednak tym razem wielu Rosjan nie jest już stać na zakupy za gotówkę, stąd popularność pożyczek.

Brakuje iPhone'ów w sklepach

Jak pisze Bloomberg, wiele sieci sklepów zgłasza już nawet braki iPhone'ów w rezultacie rosnącego błyskawicznie popytu.

d37y41v

- Mamy już braki w magazynach najprostszej wersji modelu iPhone 6, przez niespodziewaną skalę popytu w tym miesiącu. Szczególnie w ostatnich dwóch dniach strata rubla dała potężny zastrzyk sprzedaży - powiedziała dziennikarzowi Bloomberga Maria Zaikina, rzecznik prasowy sieci Swiaznoj, która ma w całej Rosji 2,8 tysiąca sklepów z telefonami komórkowymi.

Rubel jest ostatnio najbardziej chwiejną walutą rynków wschodzących, przez ceny ropy naftowej, osiągającej 12-letnie dno. Kurs dolara osiągnął poziom 86 rubli, w porównaniu z 61 rubli jeszcze w październiku. Apple Inc. zezwolił nawet przez to rosyjskim detalistom na sprzedaż tańszych wersji iPhone'ów po cenie dyskontowej, żeby zaspokoić zwiększony popyt w czasie recesji.

Spadki kursu rubla zmotywowały ludzi do ratowania tracących na wartości oszczędności, a przeznaczają je m.in. na elektronikę.

- Niektóre z naszych sklepów nie maja już na półkach 64-gigabajtowej wersji iPhone 6, bo popyt przekroczył najbardziej optymistyczne prognozy - powiedziała Ludmiła Semuszina, rzecznik sieci re:Store. - Popularność iPhone'ów i MacBook'ów rosła błyskawicznie w ciągu ostatnich dwóch dni na fali spadku kursu rubla dodała.

Wolumen sprzedaży iPhone'ów przez spółkę skoczył o aż 37 procent w grudniu i kolejne 10 procent w pierwszych dniach stycznia, powiedziała Bloombergowi Semuszina.

Zobacz też:

d37y41v

Podziel się opinią

Share
d37y41v
d37y41v