Trwa ładowanie...

Rosną wydatki na duchownych. 133 mln zł na składki emerytalne i zdrowotne z Funduszu Kościelnego

- Jest wiele przyczyn, m.in. podniesienie przez rząd płacy minimalnej, która służy do obliczenia wysokości składek. To sprawy niezależne do Kościoła - podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Share
Rosną wydatki na duchownych. 133 mln zł na składki emerytalne i zdrowotne z Funduszu Kościelnego
Fot: Piotr Drabik/Flickr (CC BY 2.0)
d2e6b69

Fundusz Kościelny osiągnął w 2014 roku rekordowy poziom. Prace nad jego reformą stanęły jednak w miejscu - informuje "Rzeczpospolita".

133,1 mln zł - tyle wyniosły w ubiegłym roku wydatki na składki emerytalne i zdrowotne duchowieństwa opłacane z Funduszu Kościelnego. Taka kwota znalazła się w sprawozdaniu NIK z wykonania budżetu. To rekord, bo jeszcze kilka lat temu na pokrycie składek osób duchownych wystarczało ok. 90 mln zł.

d2e6b69

Dlaczego ostatnio fundusz rośnie? - Jest wiele przyczyn, m.in. podniesienie przez rząd płacy minimalnej, która służy do obliczenia wysokości składek. To sprawy niezależne do Kościoła - podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Tuż po wyborach w 2011 r. ówczesny premier Donald Tusk zapowiedział zastąpienie funduszu dobrowolnym odpisem podatkowym podobnym do tego, który zasila organizacje pożytku publicznego. Rząd zaproponował jego wysokość na poziomie 0,3 proc., biskupi chcieli 1 proc. Po długich negocjacjach udało się dojść do kompromisowego rozwiązania, a odpis miał wynieść 0,5 proc. Pod koniec ubiegłego roku rozmowy stanęły.

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69