Rosyjska emerytura do nich nie dociera. Hiszpańskie banki blokują przelewy
Ze względu na nałożone na Rosję unijne sankcje, banki działające na terenie Hiszpanii blokują Hiszpanom, którzy niegdyś żyli w ZSRR, transfery pieniężne, napływające z Rosji - donosi madrycki dziennik "El Mundo". Wśród przelewów są rosyjskie emerytury i renty.
Jak ustalił dziennik, brak możliwości odbioru wypłat z Rosji to konsekwencja unijnych sankcji, które wprowadzone zostały na ten kraj po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Madrycka gazeta podaje, że środki kierowane z rosyjskich banków na rachunki działających w Hiszpanii banków są odsyłane przez te banki z powrotem.
Emerytury nie dochodzą
Sytuacja ta dotyczy m.in. osób regularnie otrzymujących emerytury z Rosji, które jako dzieci trafiły do ZSRR w czasie wojny domowej w Hiszpanii. W trakcie tego konfliktu łącznie dotarło ich tam trzy tysiące osób.
Według ustaleń dziennika "El Mundo" w sumie na całym świecie rosyjskie świadczenia emerytalne i rentowe otrzymuje aktualnie 124,5 tys. osób mieszkających poza Rosją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strach przed kryzysem. "Ludzie starsi się boją. W Żabce węgla nie kupią"
Wzrost gospodarczy spowolni
Rosyjska inwazja na Ukrainę ma znacznie szerszy wpływ na Hiszpanię niż tylko kwestia przelewów emerytur z Rosji. Hiszpańska minister finansów Maria Jesus Montero ogłosiła w czwartek, że z tego powodu wzrost gospodarczy w Hiszpanii w tym i w przyszłym roku będzie niższy, niż wcześniej zakładał rząd.
Gabinet premiera Pedro Sancheza oczekiwał, że tegoroczny wzrost gospodarczy utrzyma się na poziomie 4,3 proc. PKB. Obecne prognozy mówią jednak o niższym, 4-procentowym wzroście.
Montero dodała też, że rząd Hiszpanii spodziewa się mniejszego o 0,7 punktów procentowych wzrostu gospodarczego w 2023 r. Aktualne prognozy mówią o wzroście PKB w przyszłym roku o 2 proc. Z szacunków centrolewicowego rządu Sancheza wynika, że wobec pierwotnych założeń wzrost gospodarczy do końca 2023 r. będzie mniejszy o 12 mld euro.
Hiszpańska minister finansów na czwartkowej konferencji prasowej w Madrycie zapowiedziała też wprowadzenie podatku dla najbogatszych. Zaznaczyła, że nowe zobowiązanie, które zostanie uruchomione wraz z początkiem przyszłego roku, będzie tymczasowe i nie przekroczy 1 proc. 47-milionowej populacji Hiszpanii. Będzie to więc kilkaset tysięcy osób.