Trwa ładowanie...

Rozbili gang, który na akcyzie na papierosy wyłudził 110 mln zł

Policjanci z CBŚP rozbili grupę, która oszukując na akcyzie wyłudziła ze Skarbu Państwa nawet 110 mln zł. Gang miał sprzedawać papierosy z Włoch na Ukrainę, w rzeczywistości na Wschód trafiały cegły.

Share
Rozbili gang, który na akcyzie na papierosy wyłudził 110 mln zł
Fot: Straż Graniczna
d2tbxqs

W tej sprawie zatrzymano do tej pory pięć osób, trzy zostały aresztowane.

Jak powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, proceder polegał na wyprowadzaniu papierosów spod dozoru celnego. Towar legalnie zakupiony we Włoszech - w sumie 160 mln papierosów w 12 TIR-ach - miał trafić na Ukrainę. W rzeczywistości zamiast papierosów za wschodnią granicę przewożono cegły. Oszuści poprzez zwrot akcyzy za papierosy wyłudzili - według szacunków śledczych - 110 mln zł. "Dokumenty potwierdzające eksport papierosów preparowano na wschodniej granicy" - dodała Hamelusz.

d2tbxqs

Same papierosy zostały prawdopodobnie wprowadzone już do obiegu na terenie krajów UE.

"Zatrzymani usłyszeli w podkarpackim wydziale zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji prokuratury krajowej w Rzeszowie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy, przestępstw przeciwko dokumentom i naruszenia przepisów z kodeksu karno-skarbowego" - dodała Hamelusz.

Na trop przekrętu ,,wpadli" funkcjonariusze CBŚP z Przemyśla. Współpracowali przy tym z funkcjonariuszami Izby Celnej w Przemyślu i wywiadu skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie.

"Najpierw zatrzymali obywatela Ukrainy, który był jednym z organizatorów przestępczego procederu. Kilka godzin później kolejne 4 osoby, które brały w tym udział; w tym kobietę. Zabezpieczono przy nich prawie 35 tys. euro, ponad 7 tys. dolarów i ponad 131 tys. zł" - relacjonowała Hamelusz.

d2tbxqs

Z nieoficjalnych informacji PAP - ze źródeł zbliżonych do śledztwa - wynika, że wśród zatrzymanych jest celnik i pracownica agencji celnej. Rzeczniczka CBŚP nie chciała jednak tego potwierdzić.

d2tbxqs

Podziel się opinią

Share
d2tbxqs
d2tbxqs