Rozliczenie PIT‑36 online. Wyjaśniamy w jaki sposób powinni zrobić to przedsiębiorcy

Rozliczenie PIT online przez przedsiębiorców w tym roku będzie możliwe tylko samemu. Dopiero w 2020 r. właściciele firm będą mogli pozostawić swoje roczne rozliczenia podatku w rękach urzędu skarbowego. Podpowiadamy w jaki sposób rozliczyć PIT-36 i PIT-36L.

Rozliczenie PIT-36 online. Wyjaśniamy w jaki sposób powinni zrobić to przedsiębiorcy
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Rozliczenia PIT, których dokonuje urząd skarbowy (dostępne na portalu podatki.gov.pl), są skierowane w tym roku tylko do pracowników i osób zatrudnionych na umowę zlecenie lub o dzieło. Wynika to z faktu, że informacje do urzędów skarbowych przekazują płatnicy zaliczek i składek, czyli pracodawcy. PIT-36 i PIT-36L musisz wypełnić sam. Jednak to już ostatni rok. W przyszłym również znajdziesz wstępnie wypełnione rozliczenie podatku na rządowym portalu. Będziesz mógł je sprawdzić i zaakceptować, wprowadzić zmiany lub odrzucić.

Dla kogo PIT-36?

PIT-36 muszą złożyć wszyscy, którzy zarabiają na prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej i jest ona opodatkowana na zasadach ogólnych. Jeśli twoje roczne dochody są wyższe niż 85 528 zł rocznie, to do urzędu skarbowego musisz odprowadzić 32 proc. podatku, a jeśli są niższe, to 18 proc.

Ważne jest, że opodatkowaniu podlegają tylko twoje dochody, czyli od łącznych przychodów musisz odjąć koszty.

PIT-36 muszą także złożyć osoby, które:

  • prowadzą najem, podnajem, dzierżawę lub poddzierżawę,
  • zarabiają za granicą lub ich pracodawca ma siedzibę za granicą i nie ma obowiązku rozliczać zaliczek od podatku w Polsce,
  • posiadają przychody z innych źródeł, od których płatnik nie miał obowiązku odprowadzać zaliczek,
  • prowadzą działalność nierejestrowaną, w której przychody nie przekraczają 1 050 zł miesięcznie (połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Rozliczenia podatkowe na tym formularzu będą dotyczyły wyżej wymienionych źródeł, jeśli opodatkowujesz je na zasadach ogólnych.

Dla kogo PIT-36L?

Za pomocą PIT-36L rozliczają się przedsiębiorcy, którzy korzystają z podatku liniowego. Wynosi on 19 proc. podstawy opodatkowania. Dotyczy to tylko tych osób, które do 22 stycznia 2018 r. zgłosiły chęć rozliczania się liniowo lub robiły to w poprzednich latach. Tej formy nie powinny wybierać osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Warto wiedzieć, że w przypadku tej formy nie obowiązuje cię kwota wolna od podatku, ale za to stopa opodatkowania jest stała i nie zależy od poziomu osiąganych przychodów. Pamiętaj również, że korzystając z PIT-36 L, nie możesz rozliczać się wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Możesz również skorzystać z mniejszej liczby ulg niż w przypadku zasad ogólnych. Od osiągniętego dochodu możesz odliczyć tylko zapłacone składki na ZUS, IKZE oraz wydatki na badania i rozwój. A od ustalonego podatku możesz odjąć wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne i ulgę abolicyjną.

Jak rozliczyć PIT-36 i PIT-36L krok po kroku?

Jeśli zastanawiasz się, jak rozliczyć PIT, to najłatwiej zrobisz to przez internet (np. korzystając z programu do rozliczenia PIT Money.pl)
. Rozliczenie podatku dla przedsiębiorców nigdy nie było prostsze!

PIT-online – jak to zrobić?

1. Wybierz, czy chcesz się rozliczać indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, zmarłym małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Pamiętaj, że gdy korzystasz z PITu- 36L, możesz wybrać tylko rozliczenie indywidualne.
2. Wprowadź swoje dane – imię i nazwisko, adres, PESEL, NIP, dane adresowe oraz informacje o twoim urzędzie skarbowym.
3. Wybierz, z jakich źródeł osiągasz dochody (w tym przypadku będzie to najczęściej działalność gospodarcza, spółka lub najem) oraz za pomocą jakiego formularza chcesz się rozliczyć (wskaż PIT-36 lub PIT-36 L).
4. Wprowadź dane firmy: nazwę, rodzaj działalności, miejsce prowadzenia firmy, REGON, przychody i koszty uzyskania przychodu. System sam wyliczy twój dochód albo stratę.
5. Uzupełnij sumę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które zapłaciłeś w trakcie roku.
6. Uzupełnij zaliczki na podatek dochodowy, który zapłaciłeś w poszczególnych miesiącach w 2018 roku.
7. Wybierz ulgi, z których możesz skorzystać.
8. Wpisz KRS organizacji, której chcesz przekazać swój 1 proc. podatku.
9. System wyliczy ci podatek oraz ewentualną kwotę zwrotu lub do zapłaty.
10. Teraz możesz wysłać bezpośrednio e-Deklarację do urzędu skarbowego albo ją wydrukować i zanieść osobiście.

Do kiedy rozliczenie PIT dla przedsiębiorców?

Masz już wypełnione rozliczenie PIT. Do kiedy jednak trzeba je złożyć? Zarówno, jeśli korzystasz z podatku liniowego jak i z zasad ogólnych, termin złożenia PIT-u upływa 30 kwietnia 2019 roku.

Jeśli korzystasz z programu online, to rozliczenie PIT nic nie kosztuje i błyskawicznie trafia do urzędu skarbowego. Pamiętaj jednak, aby na wszelki wypadek na stronie Ministerstwa Finansów pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). To dowód na to, że rozliczenia PIT wpływają w terminie.

Rozliczenie podatku dochodowego dzięki programom online zajmuje maksymalnie pół godziny. System podpowie ci również, gdzie mogłeś popełnić błąd oraz wyjaśni budzące wątpliwości pojęcia. Dzięki temu swój roczny PIT przekażesz bez błędów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)