Trwa ładowanie...
d26eaiy
26-02-2016 15:30

Rozmowy związków z zarządem Kompanii Węglowej 4 marca

Pełniący obowiązki prezesa Kompanii Węglowej Tomasz Rogala zaprosił działające w spółce związki na rozmowy w ramach trwającego tam sporu zbiorowego na 4 marca - poinformował PAP rzecznik spółki Tomasz Głogowski. Związki deklarują, że czekają na to spotkanie.

d26eaiy
d26eaiy

Jak przekazał PAP w piątek rzecznik Kompanii, pełniący swoje obowiązki od środy Rogala zaznaczył w piśmie do związkowców, że wskazana przez niego przyszłotygodniowa data wynika z konieczności zapoznania się z sytuacją spółki.

Dzień wcześniej związki działające w Kompanii zażądały od p.o. prezesa działań ws. sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń w 2016 r. oraz prezentacji planów dla firmy. Zaznaczyły, że brak stanowiska zarządu spółki może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP przewodniczący kompanijnej Solidarności Bogusław Hutek, takie sformułowanie w piśmie do p.o. prezesa wynika z faktu, że poprzedni, odwołany w środę prezes Krzysztof Sędzikowski nie przystąpił do negocjacji w ramach wszczętego sporu zbiorowego. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wskazuje natomiast, że jeśli pracodawca nie przystąpi do negocjacji, można rozpocząć po 14 dniach akcję protestacyjną bez informowania go.

"Prezes Rogala dał zwrotkę i poczekamy już do tego piątku. Może będzie miał jakieś nowe pomysły, nowe otwarcie" - powiedział Hutek.

d26eaiy

Również przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Dariusz Potyrała zaznaczył, że czwartkowe pismo do Rogali "odbiera w kontekście przypomnienia mu, że w firmie jest nierozwiązany przedmiot sporu zbiorowego". Potyrała zastrzegł, że choć nie jest autorem listu, postrzega jego charakter jako "informacyjno-przypominający". "Nie widzę tu formy jakiegoś ultimatum" - podkreślił szef ZZG.

W noszącym czwartkową datę piśmie do p.o. prezesa spółki związkowcy zażądali "w trosce o przyszłość Kompanii Węglowej" podjęcia "natychmiastowych działań" w dwóch kwestiach.

Pierwsza z nich dotyczy "zgłoszonego sporu zbiorowego dotyczącego bazowych miesięcznych wynagrodzeń na rok 2016 r. i złamania prawa przez zarząd Kompanii Węglowej poprzez niepodjęcie rokowań do 19 lutego br.". Drugi temat dotyczy "przedstawienia, w obecności przedstawiciela Ministerstwa Energii, zatwierdzonego przez radę nadzorczą Planu Techniczno-Ekonomicznego na lata 2016-2017 oraz biznesplanu".

"Niezajęcie przez zarząd Kompanii Węglowej stanowiska może skutkować od 1 marca 2016 r. rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - skonkludowali w piśmie liderzy central związkowych w KW.

d26eaiy

Związkowcy napisali do Rogali w dzień po objęciu przez niego obowiązków prezesa Kompanii - wobec odwołania w środę dotychczasowego prezesa Krzysztofa Sędzikowskiego. Na ten dzień planowano spotkanie związkowców z Kompanii z zarządem spółki i ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim, jednak w południe rozmowy - na które zapraszał stronę społeczną właśnie prezes Sędzikowski - odwołano bez podania przyczyn. Kilka godzin później ogłoszono informację o dymisji prezesa, również bez podania przyczyn tej decyzji.

Sporną kwestią w relacjach Sędzikowskiego z działającymi w Kompanii związkami stało się w końcu stycznia br. wypowiedzenie przez zarząd Kompanii porozumienia, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przekazaniu kopalń do PGG. Prezes tłumaczył, że firma w nowej strukturze musi mieć możliwość większej elastyczności w tym zakresie i należy negocjować taki system wynagradzania, który powiąże płace z wynikami firmy. Ostatecznie pod naciskiem związkowców zarząd po dwóch tygodniach wycofał wypowiedzenie porozumienia.

Kolejną sporną kwestią jest wysokość przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w Kompanii w tym roku. Związkowcy nalegali, aby w porozumieniu dotyczącym ratalnej wypłaty tzw. 14. pensji za ubiegły rok zapisano, że przeciętne płace nie będą niższe niż w ub. roku. Zarząd godził się na taki zapis dotyczący jedynie I kw. Do porozumienia nie doszło - związki wszczęły spór zbiorowy w sprawie wynagrodzeń i wysłały skargę do Państwowej Inspekcji Pracy na złamanie prawa poprzez wypłacenie tylko 30 proc. "czternastki" - pozostałą część górnicy mają dostać w czerwcu.

d26eaiy

W połowie lutego br. związki zwracały się też w liście do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o przedstawienie pełnego planu techniczno-ekonomicznego na lata 2016-17 oraz pełnego biznesplanu dla Polskiej Grupy Górniczej, do której trafić ma 11 kopalń KW. W odpowiedzi 17 lutego zarząd KW w specjalnej broszurze oraz branżowej prasie opublikował "kluczowe założenia biznesplanu".

Tomasz Rogala, który od środy przez trzy miesiące ma pełnić obowiązki prezesa Kompanii, wcześniej był członkiem rady nadzorczej tej spółki, a w przeszłości był jej wiceprezesem ds. zabezpieczenia produkcji i logistyki. W środowej rozmowie z PAP nie chciał na razie mówić o sprawach, które uważa za najistotniejsze obecnie dla spółki, uznając to za przedwczesne. Zapowiedział więcej informacji w przyszłym tygodniu.

Według środowej informacji resortu energii Rogala zadeklarował, że będzie kontynuował dialog ze stroną społeczną, a także uczestniczył w pozyskiwaniu inwestorów do nowej spółki PGG, która powstanie w maju.

d26eaiy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26eaiy