Trwa ładowanie...
Tax Care
poradnik

Różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym

Przedsiębiorcy, którzy myślą o leasingu, mają do wyboru dwie formy finansowania: leasing finansowy oraz leasing operacyjny. Każdy z nich ma inne skutki podatkowe.

Share
Różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym
Źródło: Jupiterimages
d4ca9gz

Leasing operacyjny jest najpopularniejszą formą finansowania (do tej pory wybierało go ok. 80 proc. przedsiębiorców), ponieważ pozyskanie go wymaga najmniej formalności. Leasingowany przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy i także przez niego jest amortyzowany.

Taki sposób finansowania przypomina wynajem. Leasingobiorca ponosi wszelkie koszty związane z eksploatacją np. samochodu, dodatkowym kosztem jest comiesięczna faktura od leasingodawcy. Po zakończonym okresie leasingowania, określonym w umowie, korzystający ma prawo pierwokupu po cenie określonej w umowie.

Leasing finansowy przypomina kredyt. Leasingobiorca jest właścicielem leasingowanego przedmiotu, w związku z czym ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dodatkowym kosztem są comiesięczne odsetki naliczane przez firmę leasingową w związku z zawartą umową leasingu. Przy tej formie rozliczenia nie ma opcji wykupu.

d4ca9gz

Wybór formy leasingu jest indywidualną kwestią i każdy przedsiębiorca powinien rozważyć obydwie możliwości, wybierając tą, która będzie dla niego korzystna. Warto wspomnieć, że każdy leasing, niezależnie od jego formy, będzie dodatkowym comiesięcznym kosztem podatkowym. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że leasing operacyjny nie będzie wpływał na obniżenie zdolności kredytowej leasingobiorcy, przez co będzie korzystniejszy dla osób chcących w przyszłości starać się o kredyt.

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

d4ca9gz

Podziel się opinią

Share
d4ca9gz
d4ca9gz