Trwa ładowanie...
Tax Care
poradnik
24-01-2011 14:31

Różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym

Przedsiębiorcy, którzy myślą o leasingu, mają do wyboru dwie formy finansowania: leasing finansowy oraz leasing operacyjny. Każdy z nich ma inne skutki podatkowe.

Różnica między leasingiem operacyjnym a finansowymŹródło: Jupiterimages
d2vr4hm
d2vr4hm

Leasing operacyjny jest najpopularniejszą formą finansowania (do tej pory wybierało go ok. 80 proc. przedsiębiorców), ponieważ pozyskanie go wymaga najmniej formalności. Leasingowany przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy i także przez niego jest amortyzowany.

Taki sposób finansowania przypomina wynajem. Leasingobiorca ponosi wszelkie koszty związane z eksploatacją np. samochodu, dodatkowym kosztem jest comiesięczna faktura od leasingodawcy. Po zakończonym okresie leasingowania, określonym w umowie, korzystający ma prawo pierwokupu po cenie określonej w umowie.

Leasing finansowy przypomina kredyt. Leasingobiorca jest właścicielem leasingowanego przedmiotu, w związku z czym ma prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dodatkowym kosztem są comiesięczne odsetki naliczane przez firmę leasingową w związku z zawartą umową leasingu. Przy tej formie rozliczenia nie ma opcji wykupu.

Wybór formy leasingu jest indywidualną kwestią i każdy przedsiębiorca powinien rozważyć obydwie możliwości, wybierając tą, która będzie dla niego korzystna. Warto wspomnieć, że każdy leasing, niezależnie od jego formy, będzie dodatkowym comiesięcznym kosztem podatkowym. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że leasing operacyjny nie będzie wpływał na obniżenie zdolności kredytowej leasingobiorcy, przez co będzie korzystniejszy dla osób chcących w przyszłości starać się o kredyt.

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

d2vr4hm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vr4hm