Rozpoczyna działalność Centrum Kongresowe ICE Kraków (aktl.)

#
dochodzi inf. o otwarciu ICE Kraków
#

16.10. Kraków (PAP) - W piątek zacznie funkcjonować Centrum Kongresowe ICE Kraków. Działalność obiektu, udostępniającego 36 tys. m kw. przestrzeni konferencyjnej, zainaugurował czwartkowy koncert ze specjalnie na tę okazję skomponowanym utworem "2014. Tu i teraz" Zbigniewa Preisnera.

Koncert odbył się w sali audytoryjnej, największej z sal ICE Kraków, która dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych ma być jedną z najlepszych sal koncertowych w kraju.

Nowy gmach zlokalizowany jest przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz. Według władz miasta jest to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie dużych kongresów, koncertów, spektakli i wystaw.

"Kraków długo czekał na ten obiekt. Dzięki niemu Kraków jest teraz znakomicie przygotowany do tego, aby przyjmować zagranicznych gości na najwyższym poziomie. Po Kraków Arenie, którą oddaliśmy do użytku niedawno, jest to drugi taki obiekt, który będzie powodował, iż Kraków stanie się konkurencyjnym miastem w stosunku do innych miast nie Polski, ale Europy" - powiedział podczas uroczystego otwarcia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Naprzeciwko Wawelu, w tej najbardziej prestiżowej z polskich lokalizacji, otwieramy obiekt "na miarę światowych osiągnięć współczesnej architektury - zaskakujący rozmachem i nowoczesnością, a zarazem precyzyjnie wpasowany w pejzaż historycznego miasta" - dodał.

Koncepcję Centrum wybrano w listopadzie 2007 r. w międzynarodowym konkursie architektonicznym zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Układ funkcjonalny i kompozycyjny Centrum Kongresowego wykorzystuje naturalne walory widokowe miejsca. Bryła budynku dzięki charakterystycznemu, falującemu dachowi chylącemu się ku Wiśle, niejednokrotnie porównywana była do roztapiającej się bryły lodu. Wykończenie elewacji stanowi mozaika z płyt ceramicznych w kolorach białym i czerwonym, jak polska flaga, oraz w różnych odcieniach szarości. Całość zamknięta jest szklaną elewacją oraz blachą tytanowo-cynkową. Efekt, który uzyskali projektanci, pozwolił płynnie wpisać się Centrum w panoramę bulwarów wiślanych oraz całego Krakowa.

ICE Kraków to ponad 36 tys. m kw. przestrzeni konferencyjnej - największa sala audytoryjna może pomieścić około 2 tys. osób. Do dyspozycji gości są także: sala teatralna (600 miejsc), sala kameralna (400 miejsc lub 2x200 miejsc) oraz zespół sal konferencyjnych o powierzchni 500 m kw., które mogą być dzielone na mniejsze powierzchnie. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu sal w ICE Kraków mogą odbywać się nawet trzy wydarzenia jednocześnie.

Dodatkowo ICE Kraków dysponuje 32 wielofunkcyjnymi pokojami spotkań oraz trzypoziomowym foyer z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu oraz panoramę Krakowa, które może pełnić funkcje ekspozycyjne. W obiekcie znajduje się także dwupoziomowy parking podziemny na 347 miejsc.

Jak powiedziała dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin, ICE Kraków przyciąga przede wszystkim przedstawicieli branży MICE (ang. Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions). Do końca 2014 roku w ICE Kraków zarezerwowano już wszystkie terminy, na 2015 r. zarezerwowano już 175 dni i zamawiane są kolejne terminy aż do 2020 roku.

"Ale to miejsce to nie tylko kongresy. W Krakowie powstała jedna z najlepszych sal koncertowych w Polsce na 2 tys. miejsc, która może stanowić zaplecze kulturalne miasta" - podkreśliła Helbin. Jak poinformowała, wyłoniony w konkursie logotyp Centrum może przypominać topniejącą kostkę lodu, a samo ICE można bardzo łatwo odczytać jako International Conferencing & Entertainment.

Inwestorem ICE Kraków jest Gmina Miejska Kraków, operatorem - Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt realizowano w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Jego całkowity koszt to 357, 5 mln zł (kwota dofinansowania to blisko 83 mln zł). Prace rozpoczęto w czerwcu 2007 r., a zakończono (zgodnie z zakładanym terminem) w październiku 2014 r.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)