Trwa ładowanie...
d42ubk5

Rozwiązania, które zapowiedział premier są neutralne dla inflacji - Belka

23.11. Warszawa (PAP) - Rozwiązania, które premier zapowiedział w swoim expose - m.in. podwyżka składki rentowej - są neutralne dla inflacji - ocenił Marek Belka, prezes...
Share
d42ubk5

23.11. Warszawa (PAP) - Rozwiązania, które premier zapowiedział w swoim expose - m.in. podwyżka składki rentowej - są neutralne dla inflacji - ocenił Marek Belka, prezes NBP.

"Te rozwiązania, które zapowiedział premier, są neutralne dla inflacji" - powiedział zapytany czy podwyżka składki rentowej, a w perspektywie i podatków dochodowych, nie dadzą impulsu proinflacyjnego.

"Zobaczymy jaki będzie projekt budżetu. Na razie mamy zapowiedź, że deficyt finansów publicznych wyniesie około 3 proc. PKB w przyszłym roku. My w naszej ostatniej projekcji zakładaliśmy właśnie taki mniej-więcej deficyt. Co do samego budżetu na 2012 rok wiemy na razie tylko tyle, co mówi minister finansów. A mówi on, że nie wyobraża sobie, żeby deficyt budżetu centralnego był większy niż 35 mld zł. To może budzić lekki niepokój, bo oznacza wzrost deficytu w porównaniu do wykonania tegorocznego. I może sugerować, że rząd zakłada mocniejszą skalę zacieśnienia w innych podsektorach finansów publicznych, by osiągnąć deficyt całego sektora na poziomie około 3 proc. PKB. Trzeba to wyjaśnić" - powiedział Belka w wywiadzie dla portalu Obserwatorfinansowy.pl, którego właścicielem jest Narodowy Bank Polski.

"Natomiast cieszy mnie, że rząd nie planuje podwyżek podatków pośrednich. Gdyby do tego doszło byłby to impuls proinflacyjny" - powiedział. (PAP)

mak/

d42ubk5

Podziel się opinią

Share
d42ubk5
d42ubk5