Trwa ładowanie...

Rozwód z psem to wyzwanie dla sądu. Kto ma większe prawo do zwierzaka?

Rozwody dla małżeństw, które posiadają psa, są podwójnie ciężkie. Prawo nie reguluje wprost prawa do zwierząt w razie śmierci lub rozwodu jednego z właścicieli. Sytuacja jest poważna, bo podobnych spraw sądy odnotowują coraz więcej.

Share
Prawo nie reguluje wprost prawa do zwierząt w razie rozwiązania małżeństw właścicieli czy też w razie ich śmierci Prawo nie reguluje wprost prawa do zwierząt w razie rozwiązania małżeństw właścicieli czy też w razie ich śmierci Źródło: Pixabay
dyuyggw

Zwierzęta jak rzeczy

Obecnie sądy nie mają innego wyjścia i w przypadku rozwodów, kiedy przychodzi do oceny, któremu właścicielowi przysługuje pies, stosują przepisy dotyczące rzeczy, z uwzględnieniem "przywiązania do zwierzaków".

Zdarzają się jednak odstępstwa od reguły. Nie tak dawno w Krakowie sąd okręgowy orzekł, że przyjaźń człowieka z psem jest dobrem osobistym (katalog tych dóbr ma charakter otwarty). Jak doprecyzowuje "Rzeczpospolita", sytuacja jest skomplikowana, ponieważ zniesienia współwłasności nie da się w pełni stosować do czworonoga.

Co więcej, w polskim prawie brakuje także przepisów mówiących o kontakcie z psem po rozwodzie, tak jak ma to miejsce np. w przypadku dzieci.

Chaos z Polskim Ładem. Polecą głowy? "Przeprosiny premiera nie wystarczą"

Rozwód z czworonogiem

Jak czytamy w dzienniku, spory o domowe zwierzęta coraz częściej pojawiają się w sprawach rozwodowych. Oprócz przywiązania emocjonalnego w grę w chodzi czasem również bardzo kosztowny zakup zwierzęcia i jego późniejsze utrzymanie.

dyuyggw

Inaczej z problemem radzą sobie np. Hiszpanie. Jak podaje "Rz", zwierzęta są tam traktowane jako istoty czujące, które mają być uwzględniane podczas postępowań rozwodowych, spadkowych, a także w sprawie opieki - jak nad dziećmi.

Co więcej, nowe przepisy ukróciły też możliwość zajęcia zwierzęcia ze względu na długi właściciela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dyuyggw

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyuyggw
dyuyggw