Trwa ładowanie...
dg5i0rb
dg5i0rb
Parkiet
inter cars

Rozwój na rynkach bałkańskich

Inter Cars chce stworzyć w Rumunii sieć hurtowni z częściami samochodowymi, działającą na zasadach podobnych do sieci w Polsce. Nie planuje żadnych akwizycji, szuka natomiast lokalnych hurtowni, które chciałyby przyłączyć się do struktur Inter Carsu jako franczyzobiorcy.
Share
dg5i0rb

Inter Cars Dystrybutor części do aut nie spodziewa się rychłej poprawy marż w Polsce

- _ W tej chwili powstaje tam jedna nasza filia. Docelowo chcielibyśmy stworzyć w Rumunii sieć pokrywającą swoim zasięgiem cały kraj _ - powiedział "Parkietowi" Piotr Kraska, członek zarządu ds. finansowych Inter Carsu.

Rumunia to trzeci pod względem wielkości rynek motoryzacyjny w Europie Środkowo-Wschodniej. Według źródeł branżowych, od momentu wejścia Rumunii do Unii Europejskiej liczba aut na tamtejszych drogach rośnie w dwucyfrowym tempie i tak będzie jeszcze przez kilka lat.

dg5i0rb

W przyszłości polska spółka zamierza rozpocząć działalność także w Bułgarii i w krajach byłej Jugosławii.

Dzięki dalszemu rozwojowi za granicą Inter Cars będzie mniej podatny na wahania koniunktury w Polsce.

W I półroczu mimo trudnych warunków firma zwiększyła przychody o kilkanaście procent. Jednak jej zysk i marże spadły z powodu silnego wzrostu kosztów operacyjnych i finansowych.

Według spółki, teraz sytuacja ustabilizowała się. - _ Na pewno w najbliższym czasie nie wrócimy do wcześniejszej 5-proc. rentowności netto. Nie odczuwamy już jednak presji na wzrost wynagrodzeń czy kosztów transportu _ - powiedział Piotr Kraska.

Dodał, że firma chce zmniejszyć koszty obsługi zadłużenia, obniżając poziom zapasów, który finansuje za pomocą kredytów krótkoterminowych i obligacji.

Jerzy Mączyński

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

dg5i0rb

Podziel się opinią

Share
dg5i0rb
dg5i0rb