Trwa ładowanie...
d2usc8b
stopy

RPP jest w fazie łagodzenia polityki pieniężnej - Sławiński z RPP

7.5.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej jest w fazie łagodzenia polityki pieniężnej, jednak ujemne realne stopy procentowe mogłyby być źle odebrane przez gospodarstwa...
Share
d2usc8b

7.5.Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej jest w fazie łagodzenia polityki pieniężnej, jednak ujemne realne stopy procentowe mogłyby być źle odebrane przez gospodarstwa domowe - uważa Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Moim zdaniem jesteśmy w fazie łagodzenia polityki pieniężnej. Wprawdzie są sygnały, zwłaszcza wyprzedzające wskaźniki koniunktury mówią, że przedsiębiorstwa nieśmiało wprawdzie, ale optymistycznie patrzą w przyszłość, ale oceniają, że nastąpi wzrost zamówień, ale jednak planują spadek inwestycji" - powiedział Sławiński w TVN CNBC.

"Przedsiębiorstwa liczą się z tym, że recesja w Europie będzie stosunkowo długa i stosunkowo trwała, więc nie bardzo widzę czynniki, które miałyby powodować wzrost inflacji poza tym przejściowym okresem, który teraz przeżywamy" - dodał.

d2usc8b

Zdaniem Sławińskiego ujemna realna stopa procentowa byłaby źle odebrana przez gospodarstwa domowe.

"Jako makroekonomiści możemy się przekonywać, że to jest przejściowy okres (wzrostu inflacji - PAP), ale dla gospodarstw domowych, a w ekonomii czynniki psychologiczne są też ważne, ujemna stopa procentowa byłaby czymś źle odebranym" - powiedział.

"Realnie ujemne stopy procentowe to nie byłby dobry sposób na zachęcanie do wpłacania depozytów do banków, a jak widzimy od szeregu miesięcy, to jest najbardziej ceniony przez banki sposób budowania średniookresowej płynności" - dodał. (PAP)

jba/ pam/

d2usc8b

Podziel się opinią

Share
d2usc8b
d2usc8b