Trwa ładowanie...
d1i0z37

RPP kolejny miesiąc podtrzymuje, że stopy bez zmian co najmniej do końca I poł. '14 (opinia)

05.02. Warszawa (PAP) - RPP kolejny miesiąc podtrzymała ocenę, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza br., a wcześniejsze...

d1i0z37
d1i0z37

05.02. Warszawa (PAP) - RPP kolejny miesiąc podtrzymała ocenę, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza br., a wcześniejsze obniżki stóp oraz ich późniejsze utrzymanie sprzyja ożywieniu gospodarczemu, stopniowemu powrotowi CPI do celu oraz stabilizacji na rynkach - wynika z komunikatu po lutowym posiedzeniu.

Poniżej opinie:

GRZEGORZ MALISZEWSKI, BANK MILLENNIUM (mail)

"Decyzja RPP oraz wymowa komunikatu były zgodne z oczekiwaniami. Ewentualne zmiany w komunikacie będą naszym zdaniem możliwe po zapoznaniu się RPP z marcową projekcją PKB i inflacji. Sądzimy, że w związku z postępującym ożywieniem gospodarczym, Rada nie będzie przedłużała zobowiązania do utrzymania niezmienionych stóp procentowych poza pierwsze półrocze 2014 r. Uważamy, iż pierwsza podwyżka oprocentowania możliwa jest w III kwartale 2014 r. Ewentualne przesunięcie terminu pierwszej podwyżki możliwe będzie, jeśli inflacja nie osiągnie celu banku centralnego w średnim terminie".

d1i0z37

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY (mail)

"Zgodnie z oczekiwaniami w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu RPP podtrzymała deklarację utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do czerwca br. i nie zasygnalizowała zmian w polityce pieniężnej w najbliższym czasie. W tym kontekście znacznie ciekawszy będzie komunikat marcowy, gdzie po zapoznaniu się z najnowszą projekcją inflacji i PKB Rada może już wskazać co zamierza robić w drugiej połowie 2014 r. W naszym bazowym scenariuszu nadal zakładamy dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku, przy czym spełnione będą musiały być określone warunki, aby do podwyżek tych doszło. Jednym z nich będzie tempo wzrostu gospodarczego, a drugim oczekiwany poziom inflacji. Jeśli potwierdzą się szacunki wskazujące na blisko trzyprocentowy wzrost PKB w ostatnim kwartale 2013 r., to w naszej ocenie w poszczególnych kwartałach br. tempo wzrostu PKB będzie już przekraczać 3,0 proc. rdr i podążać w kierunku 4,0 proc. rdr. Przyspieszanie gospodarki będzie rodzić obawy części członków RPP o wzrost inflacji
w przyszłości i aby temu zapobiec będą oni chcieli rozpocząć cykl zacieśniania polityki pieniężnej pod koniec tego roku. Większość popierająca pierwszą podwyżkę stóp ma naszym zdaniem szansę ukonstytuować się w Radzie we wrześniu". (PAP)

map/ ana/

d1i0z37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0z37