Trwa ładowanie...
d134lpm

RPP nie zmieniła stóp proc.,nadal zapowiada możliwość obniżek

Warszawa, 14.01.2015 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała dziś stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,0% (zgodnie z oczekiwaniami większości analityków), podał bank centralny. RPP podtrzymała w swoim komunikacie, że nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej, jeśli wzrost PKB spowolni.

Share
d134lpm

"Rada podkreśla, że w otoczeniu polskiej gospodarki utrzymuje się niepewność co do przyszłej koniunktury. Jeśli wydłuży się oczekiwany okres deflacji i tym samym wzrośnie ryzyko pozostania inflacji poniżej celu w średnim okresie, a napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki, to Rada nie wykluczy dalszego dostosowania polityki pieniężnej" - brzmi kluczowe zdanie w dzisiejszym komunikacie.

W listopadzie dynamika cen konsumpcyjnych pozostała ujemna i była niższa od oczekiwań, kształtując się na poziomie -0,6% r/r. Towarzyszyło temu obniżenie wskaźników inflacji bazowej, co potwierdza - według RPP - brak presji popytowej w gospodarce.

Wszyscy ankietowani przez agencję ISBnews analitycy (15) oczekiwali, że RPP nie dokona w styczniu zmian w polityce monetarnej. Część analityków oczekuje pierwszej redukcji najwcześniej na kolejnym posiedzeniu. Ponad połowa z nich spodziewa się poluzowania polityki monetarnej dopiero w marcu. Większość analityków ankietowanych przez ISBnews uważa, że na koniec roku główna stopa procentowa będzie wynosiła 1,75%.

Po październikowej obniżce, RPP utrzymała do końca ub.r. stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,00%. RPP napisała w swoim komunikacie, że ze względu na niepewność co do przyszłej koniunktury, nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

(ISBnews)

d134lpm

Podziel się opinią

Share
d134lpm
d134lpm