RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna 3,75 proc. (opinia, aktl.)
...
06.02.2013 | aktual.: 06.02.2013 13:38
Dochodzą kolejne opinie. #
06.02. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,75 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie.
Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 21 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że na lutowym posiedzeniu decyzyjnym Rada obniży stopy procentowe o 25 pb.
Poniżej opinie.
PIOTR ŁYSIENIA, BANK POCZTOWY (e-mail)
"Członków Rady do obniżki najprawdopodobniej przekonały dane wskazujące na spadek produkcji oraz sprzedaży detalicznej w ujęciu rdr w grudniu oraz spadek inflacji w okolice celu NBP. W kolejnych miesiącach obserwowane w gospodarce trendy będą nadal się utrzymywać; inflacja obniży się do poniżej 2,0 proc. rdr, a popyt krajowy nadal będzie słaby. Taki obraz sytuacji gospodarczej sprawił, że członkowie Rady uznali, że luty nie jest dobrym miesiącem na przerwę w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
W naszym scenariuszu bazowym spodziewamy, że w najbliższych miesiącach nastąpi jeszcze jedna obniżka stóp procentowych do 3,50 proc. i na tym poziomie cykl zostanie zakończony. Dzisiejsza konferencja prasowa może dać odpowiedź na pytanie czy Rada zdecyduje się na przerwę w cyklu tak jak zapowiedziała w poprzednim miesiącu czy - w obliczu słabszych danych - będzie starała się szybciej +zejść+ do preferowanego przez większość członków RPP poziomu stóp procentowych".
JANUSZ DANCEWICZ, DZ BANK
"Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Po grudniowych danych chyba nikt nie oczekiwał innej. Teraz najważniejsze jest to, co Rada zakomunikuje o 16.00. Jeżeli RPP powtórzy, że rozważa przerwę w obniżkach, to wtedy moglibyśmy zobaczyć jakieś umocnienie złotego. Jeśli z kolei Rada zostawi sobie otwartą furtkę do dalszych obniżek, to możliwe niewielkie osłabienie złotego".
AGNIESZKA DECEWICZ, BZ WBK
"Obniżka zgodna z oczekiwaniami, zwłaszcza, że członkowie RPP sugerowali możliwość obniżki. Ważny będzie komunikat po posiedzeniu. Rynek będzie oczekiwał na deklarację, czy cykl będzie kontynuowany.
Spodziewamy się, że Rada zdecyduje się na obniżkę w marcu, a następnie zrobi przerwę i będzie obserwować dane z gospodarki, na czym zakończy się cykl obniżek stóp".
ING (e-mail)
"Kluczowy jest komunikat. (...) Przewidywanie komunikatów RPP nie jest łatwe. (...) Słabe dane opublikowane od ostatniego posiedzenia oraz spodziewana gołębia projekcja CPI i PKB w marcu powinny skutkować mniej jastrzębim nastawieniem niż w styczniu. Wątpimy, by RPP zaryzykowała kolejny fałszywy sygnał mówiąc o przerwie w obniżkach. To zostawiłoby otwarte drzwi dla dalszego łagodzenia".
(PAP)
fdu/ mj/ jtt/