Trwa ładowanie...
d3hhtsz
finanse
25-06-2008 16:09

RPP podwyższyła stopy, bo obawia się efektu drugiej rundy

RPP podwyższyła stopy, gdyż obawia się
utrwalenia oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie, a ponadto
spodziewa się, że inflacja pozostanie nadal powyżej poziomu 3,5
proc. - napisano w środę w komunikacie.

d3hhtsz
d3hhtsz

"W ocenie Rady, w najbliższych kwartałach prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej, mimo spodziewanego stopniowego obniżania tempa wzrostu gospodarczego. Podwyższona inflacja będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych, a także z obserwowanego w gospodarce światowej i oddziałującego na polski rynek wzrostu cen żywności i paliw. Utrzymywanie się podwyższonej inflacji rodzi ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie, a w konsekwencji wzrost ryzyka wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy" - napisała RPP w komunikacie.

INFLACJA NADAL POWYŻEJ CELU

W ocenie RPP inflacja w dalszym ciągu pozostanie wysoka, przekraczając poziom 3,5 proc.

"Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, co w decydującym stopniu będzie rezultatem podwyżek cen regulowanych oraz wysokiej rocznej dynamiki cen żywności i paliw" - napisano w komunikacie.

d3hhtsz

ŚWIATEŁKO W TUNELU

RPP widzi jednak czynniki, które mogą ograniczyć presję inflacyjną.

"W średnim okresie presja inflacyjna może być ograniczana przez nadal dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz wciąż wysoką dynamikę inwestycji oddziałującą w kierunku wzrostu wydajności. Do ograniczania tej presji może się także przyczyniać spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej, a w konsekwencji także w gospodarce polskiej. Presja inflacyjna może być nadal osłabiana przez procesy globalizacji, chociaż ich łączny efekt będzie prawdopodobnie słabszy niż dotychczas. W kierunku obniżenia inflacji będą również oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP oraz obserwowana w ostatnich kwartałach aprecjacja złotego" - napisano w komunikacie.

Również najnowsza projekcja inflacyjna pokazuje, że w przeciągu dwóch lat ceny będą spadały.

d3hhtsz

Prognozowane w czerwcowej projekcji roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych jest do 2009 r. wyższe od oczekiwanego w lutowej projekcji, natomiast w 2010 r. jest niższe od przewidywanego.

RPP CZUWA

Rada zastrzega, że będzie obserwować wiele czynników.

"Rada będzie bacznie obserwować dynamikę i strukturę wzrostu popytu krajowego, relację pomiędzy tempem wzrostu wynagrodzeń i wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost płac w sektorze finansów publicznych, stopień ekspansywności polityki fiskalnej, poziom kursu złotego, kształtowanie się bilansu obrotów bieżących oraz oddziaływanie procesów globalizacyjnych na gospodarkę, w tym na ceny żywności" - napisano.

"Rada będzie również analizować zmiany w otoczeniu polskiej gospodarki i ich wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce" - napisała RPP.(PAP)

map/ kba/ mak/ osz/

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz