RPP uda się powstrzymać inflację? Temu ma służyć duża podwyżka stóp procentowych
W środę Rada Polityki Pieniężnej siódmy raz z rzędu podniosła stopy procentowe, i to aż o sto punktów bazowych. Stopa referencyjna będzie teraz wynosić 4,5 proc. Jak przekonuje rada, podwyżka będzie oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Mimo to w tym roku inflacja pozostanie istotnie podwyższona, a dopiero w kolejnych latach będzie się obniżała.
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt proc. Tym samym główna stopa NBP wzrosła z 3,5 proc. do 4,5 proc.
W komunikacie po posiedzeniu rada wskazała, że jej zdaniem utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP (2,5 proc. z możliwym odchyleniem o jeden punkt procentowy w górę lub w dół) w średnim okresie, rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP - czytamy.
Uda się wyhamować inflację?
Jak ocenia RPP, podwyższenie stóp procentowych będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Dalsze decyzje rady będą zależeć od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja nadal wzrasta. Ekspert o możliwych zmianach
Według RPP w 2022 r. inflacja pozostanie istotnie podwyższona, do czego – oprócz czynników wcześniej podwyższających dynamikę cen – przyczynią się ekonomiczne skutki rosyjskiej napaści na Ukrainę.
"W kolejnych latach, wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny, inflacja będzie się obniżała. Obniżaniu inflacji powinno sprzyjać także umocnienie złotego, które w ocenie Rady będzie spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - czytamy w komunikacie RPP.
Rada wskazuje też, że choć agresja zbrojna Rosji przeciw Ukrainie przyczyniła się do pogorszenia nastrojów i stanowi istotny czynnik niepewności dla kształtowania się przyszłej aktywności gospodarczej na świecie i w Polsce, to w kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się korzystnej krajowej koniunktury, m.in. ze względu na niewielki udział eksportu do Rosji i Ukrainy w polskiej sprzedaży zagranicznej.
RPP przekazała też, że NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania, by zapewnić stabilność makroekonomiczną i finansową, w tym przede wszystkim ograniczyć ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.
Inflacja w 2022 roku będzie wysoka
Pierwsza z cyklu podwyżek stóp procentowych nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc. Ostatni raz stopa referencyjna NBP wynosiła 4,5 proc. w listopadzie 2012 r.
Według wtorkowego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego - a więc opublikowanego jeszcze przed decyzją RPP - średnioroczna inflacja w 2022 r. w Polsce sięgnie aż 10,8 proc.