RPP w '12 podniesie stopy procentowe o 50 pb - PKO BP (opinia)
17.04. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej w 2012 r. podniesie stopy procentowe o 50 pb - prognozuje bank PKO BP. Zdaniem ekonomistów banku pierwszej podwyżki, o 25 pb, można...
17.04.2012 | aktual.: 17.04.2012 13:08
17.04. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej w 2012 r. podniesie stopy procentowe o 50 pb - prognozuje bank PKO BP. Zdaniem ekonomistów banku pierwszej podwyżki, o 25 pb, można się spodziewać w II kwartale, prawdopodobnie w maju, a drugiej podwyżki w III kwartale.
Poprzednio scenariusz bazowy PKO BP zakładał brak podwyżek stóp w 2012 r., choć z zaznaczeniem, że istnieje 30-procentowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp w I połowie roku.
"Biorąc pod uwagę, że polityka pieniężna pozostaje ekspansywna (optymalny poziom stóp procentowych w Polsce szacujemy na 5,0-5,5 proc.) oraz zważywszy na jastrzębią retorykę Rady po ostatnim posiedzeniu uważamy, że RPP dokona w tym roku podwyżek stóp procentowych w łącznej wysokości 50 pkt. baz. Zgodnie z sygnalizacją w kwietniowym komunikacie, RPP prawdopodobnie zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp (o 25 pkt. baz.) w jeszcze w II kw. 2012 r. (najprawdopodobniej w maju)" - napisano w kwartalnym raporcie banku.
"Ostatnią zmianę retoryki prezesa Belki odczytuję w ten sposób, że o ile poprzednio potrzebne były argumenty za podwyżką stóp, tak teraz potrzebne są argumenty przeciwko podwyżkom. Innymi słowy, o ile wcześniej dane zgodne z konsensusem były spójne z brakiem podwyżek, tak teraz dane zgodne z prognozami są spójne z podwyżką. Dlatego, jeśli najbliższe dane będą zgodne z przewidywaniami, RPP podniesie stopy procentowe w maju" - powiedział podczas wtorkowej prezentacji raportu główny ekonomista banku Radosław Bodys.
Drugiej podwyżki PKO PB spodziewa się w III kwartale.
"Dodatkowo, prognozowany przez nas powrót inflacji CPI w okolice 4-4,5 proc. rdr w czerwcu-wrześniu (przy braku sygnałów wskazujących na wyraźne wyhamowanie aktywności gospodarczej powinien skłonić RPP do podwyżki stopy referencyjnej o kolejne 25 pkt. baz. w III kw. 2012 r., tj. do poziomu 5,00 proc. (jest to dolna granica szacowanego przez nas poziomu stopy równowagi" - napisano w raporcie.
"Główne czynniki ryzyka dla naszej prognozy to; (1) eskalacja napięć w gospodarkach peryferyjnych strefy euro; (2) spowolnienie wzrostu PKB w I kw. lub II kw. (poniżej 3,0-3,5 proc.), (3) spadek inflacji CPI w II kw. 2012 r. poniżej 3,5 proc., (4) silna aprecjacja złotego (EUR/PLN poniżej 4,00), oraz (5) silne spadki na rynku surowców" - zaznaczono w raporcie. (PAP)
fdu/ asa/