RPP zmieniła nieformalne nastawienie na neutralne - komunikat RPP.

28.10. Warszawa (PAP) - RPP na październikowym posiedzeniu zmieniła nieformalne nastawienie na neutralne i obecnie uważa prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim...

28.10. Warszawa (PAP) - RPP na październikowym posiedzeniu zmieniła nieformalne nastawienie na neutralne i obecnie uważa prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone.

Wcześniej RPP oceniała, że prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej celu za wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie wyższa od celu.

"Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. W ocenie Rady, oczekiwana poprawa globalnej koniunktury, dokonane obniżki stóp procentowych NBP wraz ze zmniejszeniem stopy rezerwy obowiązkowej powinny sprzyjać powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Decyzje Rady w nadchodzących miesiącach będą uwzględniać napływające informacje dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji, sytuację na rynkach finansowych w Polsce i na świecie, informacje dotyczące sektora finansów publicznych oraz kształtowanie się kursu złotego" - napisano w komunikacie.

RPP uważa, że w najbliższym czasie inflacja będzie się kształtować na podwyższonym poziomie.

"W ocenie Rady, w najbliższym okresie inflacja może nadal kształtować się na podwyższonym poziomie głównie ze względu na relatywnie wysoki roczny wskaźnik cen regulowanych, w tym przede wszystkim cen nośników energii oraz cen żywności. W kierunku utrzymania podwyższonej inflacji może także oddziaływać wzrost cen ropy naftowej, częściowo łagodzony przez dotychczasową aprecjację złotego, a także możliwy dalszy wzrost cen regulowanych. Jednak w średnim okresie niska presja popytowa i ograniczenie tempa wzrostu kosztów pracy, przy utrzymującej się niepewności dotyczącej przyszłego tempa wzrostu gospodarczego, powinny prowadzić do spadku inflacji." - napisano.

RPP dostrzega oznaki poprawy sytuacji gospodarczej.

"Dane za III kw. 2009 r. dotyczące polskiej gospodarki, w tym dane o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej, a także większość wskaźników koniunktury sygnalizują poprawę aktywności gospodarczej w tym kwartale. Utrzymuje się niekorzystna sytuacja na rynku pracy: spada zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw oraz rośnie stopa bezrobocia. Towarzyszy temu jednak nieco wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach. Niekorzystnie na wzrost gospodarczy wpływa zaostrzanie polityki kredytowej banków, w szczególności w odniesieniu do sektora przedsiębiorstw" - napisano w komunikacie. (PAP)

map/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finansestopyrpp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)