Trwa ładowanie...
d2qnboo
d2qnboo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ruda Śląska/ Ponad 14 mln zł z UE na termomodernizację budynków

Ponad 14 mln zł dofinansowania UE otrzyma samorząd Rudy Śląskiej na termomodernizację należących do miasta budynków użyteczności publicznej. Łączna wartość inwestycji realizowanych m.in. w ośmiu placówkach oświatowych i siedzibie sanepidu to prawie 19 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2qnboo

"Szukając źródeł finansowania miejskich inwestycji duży nacisk kładziemy na pozyskiwanie środków ze źródeł zewnętrznych. Kolejna znacząca kwota, która została nam przyznana, pokazuje, że na tym polu jesteśmy skuteczni. Dzięki temu możemy realizować tak dużo inwestycji w mieście"- powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Miasto złożyło trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych. Największy zakres z nich miał ten, który dotyczył termomodernizacji ośmiu placówek oświatowych. W tym przypadku dofinansowanie wynosi ponad 12,5 mln zł przy kwocie całkowitej projektu 16,3 mln zł. Większość zadań, obejmujących docieplenia budynków, wymianę instalacji centralnego ogrzewania, a także montaż instalacji fotowoltaicznych, została już wykonana.

Kolejny wniosek dotyczył termomodernizacji budynków przy ul. Markowej 20, Osiedlowej 1 i Dąbrowskiego 9. W pierwszym z nich działa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, w drugim - filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w trzecim - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 1,8 mln zł, a dofinansowanie 1,1 mln zł. Prace powinny ruszyć na przełomie II i III kwartału.

d2qnboo

W tym samym czasie powinna ruszyć modernizacja przychodni rejonowej przy ul. Siekiela. Koszt tego zadania to prawie 783 tys. zł, a dofinansowanie - prawie 559 tys. zł. Tej inwestycji dotyczył trzeci wniosek.

Dofinansowanie przyznane zostało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Łączna wartość inwestycji z tych trzech wniosków to prawie 19 mln zł, a przyznanego dofinansowania - ponad 14,2 mln zł. W ostatnich sześciu latach w Rudzie Śląskiej poddano termomodernizacji 31 miejskich obiektów, większość z nich to szkoły i przedszkola.

Zarząd woj. śląskiego wybrał dotąd do dofinansowania blisko 100 projektów związanych z efektywnością energetyczną w całym regionie. Dostaną one ponad 300 mln zł unijnego wsparcia. Obecnie trwają nabory na dofinansowanie kolejnych inwestycji z tej dziedziny - do podziału jest ok. 200 mln zł.

Wśród beneficjentów unijnego wsparcia jest m.in. samorząd Katowic (który otrzyma 27,5 mln zł dofinansowania na termomodernizację 18 miejskich budynków), Sosnowca (ponad 26 mln zł na 21 obiektów) i Częstochowy, która zdobyła ponad 31 mln zł dofinansowania unijnego na trzy duże projekty termomodernizacji: miejskiej pływalni, sali sportowej i 11 miejskich gmachów oświatowych. Przedstawiciele lokalnych władz podkreślają, że realizacja takich inwestycji oznacza nie tylko oszczędności i efekt ekologiczny, ale też poprawę estetyki budynków.

d2qnboo

Podziel się opinią

Share
d2qnboo
d2qnboo