Trwa ładowanie...
d4l976x
d4l976x

Rusza Regionalny Program Operacyjny woj. zachodniopomorskiego

Blisko 6,7 mld zł funduszy unijnych otrzyma Pomorze Zachodnie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 36 proc. z tych środków region ma przeznaczyć na gospodarkę.
Share
d4l976x

"Rozpoczynamy kolejny etap wykorzystania funduszy europejskich na rzecz dynamicznego rozwoju Pomorza Zachodniego" - zadeklarował w czwartek w Szczecinie marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas uroczystej gali inaugurującej program.

Pomorze Zachodnie na gospodarkę przeznaczy ponad 36 proc. środków unijnych, z czego blisko 20 proc. ma trafić na działania zmierzające do wsparcia przedsiębiorczości i atrakcyjności inwestycyjnej regionu, także na badania naukowe na rzecz gospodarki. Pozostałe 17 proc. zarząd województwa planuje wydać na transport, w tym np. na działania, które zwiększą pasażerski transport kolejowy.

Około 12 proc. zostanie przeznaczonych m.in. na projekty energetyczne, np. zwiększające produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Niecałe 10 proc. ma być skierowywanych na działanie ograniczające bezrobocie, które wynosi w regionie obecnie 16 proc. 660 mln zł przeznaczonych będzie na przedsięwzięcia związane z rozwojem rynku pracy. Blisko 20 tys. osób bezrobotnych zostanie objętych wsparciem w Programie Regionalnym.

d4l976x

Region chce kwotą 930 mln zł wspierać przedsiębiorstwa; 109 mln zł zaś przeznaczyć na dofinansowanie otoczenia biznesu. Według planów docelowy, średni udział przedsiębiorstw innowacyjnych w ogólnej liczbie przedsiębiorstw ma wynieść 21 proc.

280 mln zł zarząd województwa chce przeznaczyć na dofinansowanie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji. Wzrost nakładów sektora przedsiębiorstw na działalność "badania i rozwój" ma wzrosnąć 0,08 proc. do 2 proc. Te pieniądze mają trafić głównie do przedsiębiorców, by nawiązywali współpracę z naukowcami - zaznaczył marszałek.

Jak poinformował, region chce w tej perspektywie wprowadzić nowe narzędzia - inwestycje terytorialne. Mają one objąć dwa ośrodki: Szczeciński Obszar Metropolitalny i Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzki Obszar Funkcjonalny.

"Proponujemy też własne narzędzie współpracy pomiędzy samorządami, czyli kontrakt samorządowy" - podkreślił. Współpraca taka ma uniezależnić rozwój gmin i powiatów od pomocy z zewnątrz i oprzeć go na własnym potencjale samorządu.

d4l976x

Region zamierza też inwestować w kulturę. 422 mln zł przeznaczy m.in. na realizację przedsięwzięć kultury i rewitalizację zabytków.

Podczas gali zarząd województwa podpisał z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska stosowne porozumienia na realizację w imieniu regionu części zadań RPO.

W nowej perspektywie unijnej 16 polskich regionów otrzymało do rozdysponowania w ramach RPO blisko 40 proc. wszystkich środków unijnych przeznaczonych dla Polski na lata 2014-2020.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

W nowej perspektywie UE wsparcie funduszy unijnych obejmie te dziedziny, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki.

d4l976x

Podziel się opinią

Share
d4l976x
d4l976x