Trwa ładowanie...
wałcz
04-05-2016 07:00

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Wałcza

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Wałcza (Zachodniopomorskie) na drodze ekspresowej S10. Inwestycja ma wyprowadzić z miasta duży ruch samochodów ciężarowych. Kierowcy mają pojechać blisko osiemnastokilometrową obwodnicą w połowie 2018 r.

Share
Ruszyły prace przy budowie obwodnicy WałczaFot: PAP/Grzegorz Michałowski
dfkqhr9

Ruszyły prace przy budowie obwodnicy Wałcza (woj. zachodniopomorskie) na drodze ekspresowej S10. Inwestycja ma wyprowadzić z miasta duży ruch samochodów ciężarowych. Kierowcy mają pojechać blisko 18-kilometrową obwodnicą w połowie 2018 r.
Na budowie obwodnicy prowadzone są prace ziemne. Wcześniej wycięto drzewa, wykonano także prace geodezyjne i rozpoznanie saperskie, ponieważ podczas II wojny św. w okolicach Wałcza toczyły się ciężkie walki. W kilku miejscach trwa zdejmowanie wierzchniej warstwy ziemi.

- Wykonawca obwodnicy przygotowuje drogi dojazdowe, którymi będą transportowane materiały i sprzęt w rejon planowanych estakad - powiedział Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Trwają także roboty ziemne w ramach przygotowania budowy przyczółków dla estakad.

Najdłuższa estakada będzie liczyła 760 metrów długości. Na 18-km odcinku dwujezdniowej drogi ekspresowej będzie m.in. 13 wiaduktów, dwa mosty i cztery węzły drogowe. Pod drogą powstanie także kilkanaście przepustów dla zwierząt.

dfkqhr9

Obwodnica ma wyprowadzić duży ruch samochodowy z Wałcza. Przez miasto przejeżdża w ciągu doby 15 tys. pojazdów, z czego 2,6 tys. to samochody ciężarowe w ruchu tranzytowym - wynika z informacji GDDKiA.

- Szacujemy, że obwodnica znacząco odciąży miasto, przez centrum którego odbywa się teraz cały ruch samochodów - powiedział Grzeszczuk. - Droga ekspresowa S10 przecina w centrum drogę krajową nr 22. Wszystko to powoduje, że popołudniami ruch aut jest duży i ciężko przejechać przez Wałcz płynnie - przyznał.
Zdaniem Grzeszczuka obwodnica to jedyne rozwiązania dla Wałcza: zabudowa miasta nie pozwoliła wyprowadzić ruchu tranzytowego poza ścisłe centrum, a sprawę dodatkowo utrudniają dwa duże jeziora w mieście.

Kontrakt o wartości ok. 430 mln zł realizuje Energopol Szczecin.

Roboty nie będą powodowały dużych utrudnień w ruchu - zapewniała GDDKiA. Niedogodności dla kierowców mogą wystąpić przy włączeniu obwodnicy w drogę krajową nr 10 oraz na przecięciach obwodnicy z drogą wojewódzką 163 i drogą krajową 22.

dfkqhr9

Inwestycja powinna zakończyć się w połowie 2018 r.

Na Pomorzu Zachodnim w trakcie realizacji jest blisko 170 km dróg ekspresowych - poinformował Grzeszczuk. Najdłuższym odcinkiem liczącym 120 km jest droga S6 pomiędzy Goleniowem a Koszalinem, na której trwają prace projektowe w ramach kontraktów w systemie "zaprojektuj i wybuduj".

Na drodze S6 w budowie jest obwodnica Koszalina i Sianowa. W trakcie realizacji w formule "zaprojektuj i wybuduj" jest natomiast obwodnica Szczecinka na drodze S11.

Łączna wartość podpisanych umów na wskazane inwestycje to 3,55 mld zł.

W przypadku 90 km dróg trwają jeszcze postępowania przetargowe.

dfkqhr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfkqhr9
dfkqhr9