Rynek ciągnie wątek niemieckiego trybunału

W zasadzie można było się tego spodziewać – im bliżej decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności ustaw o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, oraz pakcie fiskalnym z tamtejszym prawem, oczekiwanych w środę, tym więcej pojawia się wątpliwości.

10.09.2012 | aktual.: 10.09.2012 18:00

O wątku zapoczątkowanym wczorajszym wystąpieniem Petera Gauweilera, niemieckiego prawnika i polityka, który przewodzi obozowi eurosceptyków pisałem rano, ale powtórzę. Uważa on, iż należy wpierw ocenić możliwość działań podejmowanych przez ECB w ramach operacji OMT, tak aby nie okazało się, że główny koszt programu ratunkowego będzie ponosić fundusz ESM, a tym samym niemiecki budżet. Szybko doszukano się jednak, iż z prawnego punktu widzenia jest to zarazem sugestia, iż należałoby sprawdzić legalność samego programu OMT, który ma być przecież powiązany z ESM. Nie trzeba zbyt dużej wyobraźni, aby dostrzec, że opóźniłoby to zainicjowanie mechanizmów ESM o kilka miesięcy i postawiło w trudnej pozycji niemiecki rząd, oraz Europejski Bank Centralny. Dlatego też powtórzę to co napisałem rano - jakoś trudno wyobrazić sobie sytuację, w której sędziowie będą oglądać się na „niezależny” bank centralny.

I tak do tego na razie podchodzi rynek, chociaż dzisiaj pojawiła się dość ciekawa, choć niepotwierdzona notka agencji AFP, która powołując się na słowa rzecznika niemieckiego TK podała, jakoby sędziowie mieli się spotkać w trybie awaryjnym jeszcze dzisiaj, tak aby móc szybko ustosunkować się do opinii Gauweilera.
Notowania EUR/USD były dzisiaj jednak względnie stabilne. Minimum to rejon 1,2770, a maksimum to 1,2812. Stabilizację notowań dolara widać było także na innych rynkach, co pokazuje, że bardziej liczy się czwartkowy komunikat FED, niż decyzja niemieckiego TK w środę. Z technicznego punktu widzenia ruch EUR/USD w stronę 1,2680-1,2700 do jutra, wciąż nie jest wykluczony. Po drodze ważnym poziomem będą okolice 1,2740. Oczekiwanie zniżki nie oznacza jednak, iż może się ona przerodzić w dłuższy ruch. Przed czwartkowym posiedzeniem FED powinno dojść do próby ustanowienia nowego szczytu powyżej 1,2812 – być może będą to okolice 1,2875 (górne ograniczenie hipotetycznego kanału wzrostowego).
Wykres dzienny EUR/USD
Kluczowe opory: 1,2800; 1,2825; 1,2850; 1,2880
Kluczowe wsparcia: 1,2765-70; 1,2742; 1,2700; 1,2675-85; 1,2626-36

Dzisiaj nieco słabszy był złoty, co jednak w większym stopniu można wiązać z odreagowaniem ostatniego ruchu, niż wspomnianymi obawami o ESM. Kluczem jest czwartkowy komunikat FED i wydaje się, że do tego czasu pobijemy szczyty z ostatniego piątku. Tym samym nie można wykluczyć ruchu w stronę 4,08 zł za euro.

Opracował:
Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:_ Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)