Rynek leasingu w najbliższych latach czeka spowolnienie
Leasing pilnie odstąpię, bez kosztów, cena do negocjacji - właściciele małych i średnich firm jak szaleni prześcigają się w rezygnowaniu z umów, które zawierali kilka lat temu, w okresie gospodarczej koniunktury.
03.03.2009 08:21
Kryzys zmusza ich do cięcia kosztów, rezygnują więc z samochodów, naczep, maszyn. Portale internetowe i aukcje pełne są tego typu ogłoszeń, a zdesperowani przedsiębiorcy szturmują komisy, które przyjmują sprzęt leasingowy.
Pan Mirosław z Konstantynowa Łódzkiego, właściciel niewielkiej firmy działającej w branży transportowej, na leasing naczepy do ciężarówki zdecydował się dwa lata temu. O kryzysie nikt wtedy nawet nie myślał, a firmie nieźle się powodziło. Tymczasem to właśnie transportowcy jako pierwsi zaczęli odczuwać skutki gospodarczego krachu.
_ Spłaciłem 23 raty za naczepę, pozostało ich jeszcze 25, każda w wysokości 105 euro netto _ - mówi przedsiębiorca. _ W cenę wliczony jest podatek lokalny od środków transportu i ubezpieczenie. Rezygnuję z odstępnego, chcę po prostu pozbyć się rzeczy, do której musiałbym dokładać. _
Konstantynowianin usiłuje odstąpić od leasingu za pośrednictwem aukcji internetowej. Inni przedsiębiorcy, którzy przeinwestowali, odwiedzają komisy. W Miasteczku Samochodowym przy al. Krakowskiej w Warszawie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy regularnie przybywa aut w trakcie leasingowania.
_ W ubiegłym roku trafiały do nas 2-3 takie pojazdy miesięcznie, w styczniu było ich już ponad 10, w lutym podobnie _- mówi Anna Rucińska z Miasteczka Samochodowego. _ Przedsiębiorcy tną koszty, niektórzy są skłonni odstąpić od umowy bez dodatkowych opłat. Na leasingowej "wyprzedaży" można kupić nie tylko samochody, ale też różne specjalistyczne maszyny. Do wzięcia są np. okleiniarka (urządzenie służące do oklejania) i nastrzykiwarka (do wprowadzania solanki peklującej do mięsa z kością) - można je przejąć już za 500 zł. _
W ubiegłym roku wartość netto leasingu w Polsce osiągnęła poziom 33,1 mld zł - wynika z danych Związku Polskiego Leasingu.
W ciągu 10 lat wartość leasingu wzrosła o 472 proc.! Jednak w ciągu dwóch ostatnich lat słupki nie rosły gwałtownie. Wartość leasingu nieruchomości w ub. roku w stosunku do 2007 r. zwiększyła się o 7 proc., a ruchomości o zaledwie 1 proc.
Będzie gorzej Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu: Możemy się spodziewać wyraźnego wzrostu umów rozwiązywanych przed terminem, bo większość klientów to mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy. Można temu przeciwdziałać rozwijając nowe rynki inwestycyjne oraz pobudzając już istniejące. Plan działania Ministerstwa Gospodarki przewiduje możliwość uruchomienia systemu poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa m.in. dla produktów leasingowych. To dobre rozwiązanie, gdyż trzeba pamiętać o tym, że każde spowolnienie w gospodarce, skutkujące zmniejszeniem nakładów inwestycyjnych, może powodować również spadek zainteresowania leasingiem.
Alicja Zboińska
POLSKA Dziennik Łódzki