Rynek mieszkań w '14 pod znakiem programu "MdM" i sektora bankowego - REAS (opinia)
23.10. Warszawa (PAP) - Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2014 r. w znacznym stopniu uzależniona będzie od programu "Mieszkanie dla Młodych" oraz od podejścia banków do...
23.10. Warszawa (PAP) - Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2014 r. w znacznym stopniu uzależniona będzie od programu "Mieszkanie dla Młodych" oraz od podejścia banków do finansowania nowych inwestycji - wynika z przesłanego PAP raportu firmy REAS.
W ocenie analityków firmy REAS, na sytuację na rynku w 2014 roku w segmencie mieszkań o podstawowym standardzie istotny wpływ będzie miało uruchomienie od stycznia 2014 roku rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych".
"Można wstępnie szacować, że program ten będzie miał skalę porównywalną z oddziaływaniem programu Rodzina na Swoim (RnS) w 2012 roku. Jeśli program zostanie uruchomiony od początku stycznia, wówczas w skali roku wypłaconych zostanie prawdopodobnie ok. 16-18 tys. dopłat do kredytów, co może oznaczać wsparcie dla ok. 20-23 proc. łącznej liczby transakcji na rynku deweloperskim w 2014 roku, o wartości rzędu 16-18 proc. łącznej rocznej wartości transakcji w kraju" - napisano w raporcie.
Zdaniem autorów raportu, na wielkość nowej podaży istotny wpływ ma i będzie miała dostępność finansowania dla deweloperów.
"Oprócz ustawy deweloperskiej może ona zależeć również od reakcji rynku na problemy, jakie będą mieli nabywcy mieszkań w inwestycjach firm, które już ogłosiły bankructwo lub je jeszcze ogłoszą. Jednym z możliwych skutków jest ograniczenie możliwości finansowania poprzez emisje obligacji firm deweloperskich, a także traktowanie finansowania sektora jako działalności o podwyższonym ryzyku przez banki" - napisano.
Ponadto REAS ocenia, że na relację popytu i podaży w 2014 roku istotny, jeśli nie zasadniczy, wpływ będą miały banki.
"Już dziś deweloperzy sygnalizują trudności w otwarciu rachunków powierniczych dla nowych inwestycji, z drugiej strony zaś banki wskazują na trudne do zaakceptowania wymogi ustawy o ochronie praw nabywców. Wobec braku rozwiązań alternatywnych (np. ubezpieczenia transakcji) o wielkości podaży mogą w praktyce decydować niektóre banki i nieliczne firmy deweloperskie. Jeśli zjawisko to się utrzyma, oferta nadal będzie maleć, a ceny nieuchronnie wzrosną" - napisano w raporcie.
"Takie sygnały zwiększą zapewne liczbę nabywców gotówkowych, pragnących wykorzystać fazę najniższych cen do dokonania planowanego od dłuższego czasu zakupu. W efekcie lata 2014-2015 mogą przynieść okres wyraźnej, dość szybkiej poprawy koniunktury. Może jednak się ona równie szybko skończyć, jeśli ustaną czynniki zewnętrzne, które ją spowodują, lub pojawią się inne, które dziś trudno przewidzieć" - dodano.
"W najkorzystniejszej sytuacji będą zapewne nadal najsilniejsze podmioty, które wykorzystają najbliższy okres do zwiększenia udziału w rynku" - napisano.
REAS przewiduje, że istotny wpływ na rynek mieszkaniowy w najbliższych latach może mieć także inny rządowy program, funduszu mieszkań na wynajem.
"Fundusz będzie (...) oddziaływał na rynek pierwotny w największych miastach. Wobec wzrostu skali produkcji ceny wykonawstwa mogą zacząć rosnąć, także w obszarze robót wykończeniowych. Istnieje ryzyko, że inni inwestorzy mogą wyhamować zakupy o charakterze inwestycyjnym. W jakimś stopniu w dalszej perspektywie może także zmniejszyć popyt na małe mieszkania, sprzedawane dotychczas singlom na wczesnym etapie samodzielności życiowej" - napisano w raporcie.
"Dla deweloperów o udokumentowanej zdolności do sprawnej realizacji inwestycji może to być szansa zwiększenia produkcji, choć niekoniecznie zwiększenia rentowności" - dodano.
Zdaniem REAS, wpływ na sektor deweloperski w dużym stopniu zależy od tego, czy podstawowym sposobem pozyskiwania mieszkań przez fundusz będą zakupy od deweloperów, czy też samodzielne pełnienie roli inwestora, konkurującego z deweloperami o tereny i wykonawców. (PAP)
nik/ jtt/