Trwa ładowanie...

Rynki żyją Turcją

Fed? Jaki Fed? Oczywiście, jutro mamy ostatnie posiedzenie FOMC pod wodzą Bena Bernanke, ale zanim do tego dojdzie rynek koncentruje się na Turcji. To właśnie rynki wschodzące są tematem przewodnim niedużej jak na razie korekty. Osłabienie liry jednak nie jest nieduże i Bank Turcji w kroku desperacji zdecydował się zwołać specjalne posiedzenie. Jego efekt poznamy dziś o 23:00 naszego czasu.

Rynki żyją TurcjąŹródło: X-Trade Brokers DM
d1bzx86
d1bzx86

Turcja - rynek oczekuje dużej podwyżki

Wczorajszy dzień był dla notowań tureckiej liry niesamowity. Kurs USDTRY zaczął już w okolicach 2,32, czyli historycznych maksimów, aby szybko doskoczyć do poziomu 2,38! W tym momencie na rynek ja grom z jasnego nieba spadła informacja, iż Bank Turcji (który w ubiegły wtorek nie zmienił poziomu stóp, utrzymując główną stopę na poziomie 4,5%) zwołuje nadzwyczajne posiedzenie, którego decyzja zostanie ogłoszona o północy z wtorku na środę czasu lokalnego, czyli 23:00 naszego czasu (czyli w momencie, kiedy handel na lirze jest bardzo mało płynny).

Od tego czasu kurs spadł do obecnych 2,26-2,27, a zatem kursu z ostatniej większej interwencji walutowej. Pytanie, co dalej? Rynek oczekuje, że Bank podniesie stopy – inaczej zwoływanie specjalnego posiedzenia w tydzień po normalnym chyba nie miało by sensu. Jeśli stopy nie zostałyby podniesione, kurs USDTRY pewnikiem wystrzeli w górę. Podwyżka też może być interesująca, bo nie wiadomo jakiej skali ruch to będzie. Kluczową stopą jest obecnie nie repo (4,5%), a pożyczkowa (7,75%), którą Bank zasila poszczególne banki. Rynek oczekuje podniesienia tej drugiej o 225 bps do 10%. Taki ruch umocniłby lirę…. prawdopodobnie chwilowo. Nie rozwiązuje to bowiem problemów Turcji, a takie paniczne ruchy w przeszłości często jedynie podkręcały zainteresowanie hedge fundów do walki z bankiem centralnym.

Decyzja Banku Turcji śledzona będzie nie tylko przez inwestorów na rynku liry, ale będzie miało to istotny wpływ na szeroki rynek.

Ważne dane z Wielkiej Brytanii

Brytyjska waluta cały czas pozostaje bardzo mocna. W piątek funt chwilowo taniał po słowach szefa Banku Anglii, iż zbyt mocny funt zagraża ożywieniu, ale rynek nie przejął się tym na zbyt długo. Funt odrobił straty, kurs GBPUSD wrócił powyżej 1,66, gdzie mamy dość mocny opór. To czy uda się go pokonać zależeć może od danych, które dziś poznamy. Opublikowane będą wstępne szacunki wzrostu gospodarczego za czwarty kwartał. Konsensus kształtuje się na poziomie +0,7% q/q i 2,8% R/R (a przypomnijmy, iż jeszcze rok temu mówiło się o recesji z potrójnym dnem). Dane o 10:30.

d1bzx86

Bank Indii podniósł stopy

To trzecia podwyżka w cyklu zainicjowanym we wrześniu, w odpowiedzi na wyższą inflację (a zatem niekoniecznie reakcja na osłabienie walut z rynków wschodzących, choć mogło to mieć wpływ). Główna stopa wynosi 7%, zmianie nie uległa stopa oprocentowania rezerw, pozostająca na poziomie 4%.

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/32727/poranny-komentarz-rynkowy-xtb--rynki-zyj.pdf )
dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista

X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d1bzx86
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bzx86