Trwa ładowanie...

Ryzyko Brexitu pogrąża funta

Brytyjska waluta w ostatnim czasie sporo traci na wartości.

Ryzyko Brexitu pogrąża funtaŹródło: Eastnews, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d15b7yx
d15b7yx

Brytyjska waluta coraz bardziej tanieje. To efekt niepokojów dotyczących możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rynek, starając się wycenić to ryzyko, przecenił funta w stosunku do złotego w tym tygodniu o ponad 5 groszy.

Za jednego funta w południe w piątek płaciliśmy 5,64 zł. W czwartek wieczorem kosztował on około 5,67 zł. Głównym zmartwieniem inwestorów jest tzw. Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. W czwartek premier David Cameron oświadczył, że chce ograniczenia wypłaty zasiłków dla imigrantów z innych krajów wspólnoty na 13 lat. To tzw. "hamulec bezpieczeństwa", dzięki któremu najpierw zasiłki byłyby ograniczone na 7 lat, a jeżeli po tym okresie obciążenia systemu socjalnego nadal byłyby zbyt duże, ograniczenie można by przedłużyć. Rano szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił o postępie w negocjacjach, ale nadal jest jeszcze sporo do zrobienia.

Zobacz, jak zmieniała się cena funta w tym roku

- Prawdopodobieństwo Brexitu wywiera spadkową presję na brytyjską walutę już od dłuższego czasu. Obecnie trwa wyczekiwanie na wynik spotkania, które z pewnością nie pozostanie bez znaczenia dla wartości funta. Osiągnięcie porozumienia na szczycie UE zmniejszyłoby prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co przełożyłoby się na wzrost wartości brytyjskiej waluty. Z kolei fiasko rozmów nie oznacza automatycznie Brexitu, jednak zwiększa jego prawdopodobieństwo – a taki scenariusz miałby negatywne konsekwencje dla funta - komentuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

d15b7yx

Rano poznaliśmy również dane dotyczące brytyjskiej gospodarki. Mimo że wyniki sprzedaży detalicznej były znacznie lepsze od prognoz, nie pomogły funtowi. Potwierdza to Dorota Sierakowska z DM BOŚ: - Brytyjska waluta wciąż traci na wartości i prawdopodobnie jedynie pozytywny wynik szczytu UE byłby w stanie polepszyć nastroje na rynku tej waluty.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła w styczniu o 5,2 procent rok do roku. Rynek spodziewał się wzrostu o 3,6 procent rok do roku.

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx