Trwa ładowanie...

Ryzyko Brexitu pogrąża funta

Brytyjska waluta w ostatnim czasie sporo traci na wartości.

Share
Ryzyko Brexitu pogrąża funtaŹródło: Eastnews, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d2hyabi

Brytyjska waluta coraz bardziej tanieje. To efekt niepokojów dotyczących możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rynek, starając się wycenić to ryzyko, przecenił funta w stosunku do złotego w tym tygodniu o ponad 5 groszy.

Za jednego funta w południe w piątek płaciliśmy 5,64 zł. W czwartek wieczorem kosztował on około 5,67 zł. Głównym zmartwieniem inwestorów jest tzw. Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. W czwartek premier David Cameron oświadczył, że chce ograniczenia wypłaty zasiłków dla imigrantów z innych krajów wspólnoty na 13 lat. To tzw. "hamulec bezpieczeństwa", dzięki któremu najpierw zasiłki byłyby ograniczone na 7 lat, a jeżeli po tym okresie obciążenia systemu socjalnego nadal byłyby zbyt duże, ograniczenie można by przedłużyć. Rano szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił o postępie w negocjacjach, ale nadal jest jeszcze sporo do zrobienia.

Zobacz, jak zmieniała się cena funta w tym roku

d2hyabi

- Prawdopodobieństwo Brexitu wywiera spadkową presję na brytyjską walutę już od dłuższego czasu. Obecnie trwa wyczekiwanie na wynik spotkania, które z pewnością nie pozostanie bez znaczenia dla wartości funta. Osiągnięcie porozumienia na szczycie UE zmniejszyłoby prawdopodobieństwo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co przełożyłoby się na wzrost wartości brytyjskiej waluty. Z kolei fiasko rozmów nie oznacza automatycznie Brexitu, jednak zwiększa jego prawdopodobieństwo – a taki scenariusz miałby negatywne konsekwencje dla funta - komentuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Rano poznaliśmy również dane dotyczące brytyjskiej gospodarki. Mimo że wyniki sprzedaży detalicznej były znacznie lepsze od prognoz, nie pomogły funtowi. Potwierdza to Dorota Sierakowska z DM BOŚ: - Brytyjska waluta wciąż traci na wartości i prawdopodobnie jedynie pozytywny wynik szczytu UE byłby w stanie polepszyć nastroje na rynku tej waluty.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła w styczniu o 5,2 procent rok do roku. Rynek spodziewał się wzrostu o 3,6 procent rok do roku.

d2hyabi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hyabi
d2hyabi