Ryzyko dalszych spadków EUR/USD ograniczy umocnienie PLN/EUR
12.01. Warszawa (PAP) - Złoty pozostaje pod wpływem sentymentu globalnego. Dominuje ryzyko dalszych spadków kursu EUR/USD, co - zdaniem analityków - może też ograniczać umocnienie...
12.01.2012 | aktual.: 12.01.2012 10:38
12.01. Warszawa (PAP) - Złoty pozostaje pod wpływem sentymentu globalnego. Dominuje ryzyko dalszych spadków kursu EUR/USD, co - zdaniem analityków - może też ograniczać umocnienie złotego. Niektórzy inwestorzy uważają jednak, że osłabienie euro spowodowane jest finansowaniem carry - trade i zwiastuje powrót apetytu na ryzyko. Zdaniem dilerów czwartkowa aukcja obligacji powinna cieszyć się dużym powodzeniem.
W środę eurozłoty kontynuował wahania w rejonie 4,46-4,47, utrzymując wtorkowe spadki, jednak pozostając ponad wcześniejszym minimum i linią 55-sesyjnej średniej ruchomej.
Pozytywną dla złotego informacją była dobra ocena Komisji Europejskiej dotycząca działań Polski w zakresie konsolidacji finansów publicznych, która kolejny raz wskazała na różnice przede wszystkim względem sytuacji Węgier.
"Przy wysokim skorelowaniu notowań złotego i forinta taka informacja może ograniczyć straty polskiej waluty w wyniku pogorszenia sentymentu wobec Węgier. Jednocześnie czynnikiem ryzyka dla złotego pozostaje sytuacja w strefie euro, gdzie sentyment osłabił wczoraj m.in. komunikat agencji ratingowej Fitch, która oceniła, że EBC powinien w większym stopniu skupować obligacje krajów peryferyjnych strefy euro, aby zapobiec jej rozpadowi, zwracając uwagę na trudną sytuację Włoch (we wtorek agencja poinformowała o możliwej obniżce ratingu dla tego kraju)" - napisano w porannym komunikacie Raiffeisen Bank.
Zdaniem analityków obawy o sytuację w Europie utrzymują euro pod presją i w czwartek wahania na tej parze nasilą się w związku z wydarzeniami w Europie: aukcją obligacji w Hiszpanii i bonów we Włoszech oraz decyzją i komentarzem po posiedzeniu EBC.
"Póki co dominuje ryzyko dalszych spadków kursu EURUSD, co może też ograniczać umocnienie złotego" - uważają analitycy.
NA DŁUGU PANUJE BARDZO DOBRY NASTRÓJ
"Na rynku długu panują bardzo dobre nastroje, choć wczoraj doszło do realizacji zysków. Komunikat RPP ostudził nastroje, jeżeli chodzi o obniżki stóp procentowych. Dzisiaj rynek otwiera się mocniej. Wydaje się, że aukcja dobrze się sprzeda" - powiedział PAP Błażej Wajszczuk, zarządzający aktywami i pasywami w BNP Paribas Bank Polska SA.
"Basis swapy się mocno zawężyły. Część inwestorów interpretuje słabość EUR/USD jako moment, kiedy banki zaczynają finansować w euro tzw. carry trade - inwestorzy zamieniają euro na waluty krajów o oczekiwanej wyższej stopie zwrotu - co byłoby pozytywne i wskazywałoby na to, że na początku roku jest apetyt na ryzyko" - powiedział Wajszczuk.
Dodał, że basis swapy są na najniższym od trzech lat poziomie, co pokazuje, że kapitał raczej napływa do Polski, a nie wychodzi.
"Biorąc pod uwagę gigantyczną nadpłynność na europejskim rynku, w oczach inwestorów inwestycje w Polsce dają wyższą stopę zwrotu" - powiedział Wajszczuk.
Pozytywny wpływ na nastroje inwestorów miała też Komisja Europejska, która uspokoiła obawy inwestorów o napływ środków unijnych.
"Myślę, że to pozwoli inwestorom przystąpić do zakupów na aukcji" - powiedział.
Komisarz Unii Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn powiedział, że w 2012 r. Polska nie będzie miała nadmiernego deficytu.
W środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Marek Belka powiedział, że prawdopodobieństwo, że inflacja będzie powyżej celu jest większe niż dotychczas oraz że prawdopodobieństwo obniżek stóp maleje.
W czwartek o godz. 13.00 opublikowana zostanie decyzja Banku Anglii odnośnie poziomu stóp procentowych (oczekiwany brak zmian), a o godz. 13.45 analogiczną decyzję o podejmie EBC.
Ministerstwo Finansów zaoferuje w czwartek obligacje IZ0816, PS1016 oraz WS0429 o wartości 1,5-3,5 mld PLN.
czwartek środa środa 9.30 16.55 9.20
EUR/PLN 4,4600 4,4697 4,4580 USD/PLN 3,5050 3,5258 3,4880 EUR/USD 1,2720 1,2686 1,2780
OK0114 4,78 4,79 4,77 PS1016 5,25 5,29 5,27 DS1021 5,76 5,80 5,78 (PAP)
mak/ ana/