Rząd będzie dalej konsolidował finanse, jeśli nie zaszkodzi to wzrostowi PKB - Kotecki, MF (opis)
02.08. Warszawa (PAP) - Rząd będzie dalej konsolidował finanse publiczne, jeśli nie zaszkodzi to wzrostowi PKB - powiedział radca generalny i główny ekonomista resortu finansów...
02.08. Warszawa (PAP) - Rząd będzie dalej konsolidował finanse publiczne, jeśli nie zaszkodzi to wzrostowi PKB - powiedział radca generalny i główny ekonomista resortu finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że MF może obniżyć prognozę wzrostu PKB w budżecie na 2013 r. Zdaniem Koteckiego, nawet jeśli deficyt sektora w 2012 r. lekko przekroczy 3 proc. PKB, Komisja Europejska powinna zdjąć z Polski procedurę nadmiernego deficytu.
"Pod koniec sierpnia przedstawimy ostateczne założenia do budżetu na 2013 rok. Trzeba je urealnić, dostosować do zmieniającej się sytuacji zewnętrznej. Nie należy wykluczać obniżenia prognozy wzrostu PKB na 2013 rok. Scenariusz musi być wewnętrznie spójny, więc będziemy analizować wszystkie wskaźniki budżetowe" - powiedział dziennikarzom Kotecki.
"Budżet na 2013 rok nie będzie łatwym budżetem. Budżet na 2013 rok będzie częścią działań służącym przeciwdziałaniu skutkom kryzysu w UE, zapowiedzianych przez premiera. Nie można jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jaka będzie ewentualna korekta dochodów i wydatków z WPFP" - dodał.
Według przyjętych przez rząd założeń makroekonomicznych, budżet na 2013 rok ma być skonstruowany przy założeniu wzrostu PKB o 2,9 proc. i inflacji średniorocznej 2,7 proc.
W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa 2012-2015 resort finansów założył, że maksymalny deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 32 mld zł.
Kotecki zapowiedział, że rząd będzie dalej konsolidował finanse publiczne, jeśli nie zaszkodzi to wzrostowi PKB.
"Będziemy oczywiście dalej konsolidować finanse publiczne, jeśli uznamy, że nie zaszkodzi to gospodarce" - powiedział.
"Nawet jeżeli deficyt sektora finansów publicznych nie będzie na poziomie 2,9 proc. PKB w roku bieżącym, a będzie nieznacznie przekraczał 3 proc. to należy oczekiwać, że KE zdejmie z Polski procedurę nadmiernego deficytu w przyszłym roku" - dodał.
"Celem jest osiągnięcie MTO czyli deficytu strukturalnego w 2015 roku na poziomie około 1 proc. PKB" - dodał.
W "Aktualizacji Programu Konwergencji 2012" MF prognozował, że deficyt sektora finansów publicznych w 2012 roku wyniesie 2,9 proc. PKB, w 2013 roku 2,2 proc., w 2014 r. 1,6 proc., a w 2015 roku spadnie w okolice średniookresowego celu budżetowego (MTO) i wyniesie 0,9 proc. (PAP)
bg/ nik/ asa/