Trwa ładowanie...
dptnnwl
07-05-2015 16:45

Rząd chce doprecyzować misję i wyliczanie dotacji państwowej dla PAP

Doprecyzowanie zadań misji publicznej, precyzyjne rozliczanie kosztów i przychodów oraz wyliczania dotacji państwowej - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PAP. Autorzy propozycji potrzebę zmian uzasadniają koniecznością realizacji zaleceń NIK.

dptnnwl
dptnnwl

Zalecenia te wynikają z wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli (NIK) zaprezentowanych w raportach o wykonywaniu budżetu państwa w 2012 i 2013 r. Izba wskazywała w nich na konieczność dookreślenia kosztów oraz przychodów z działalności misyjnej Polskiej Agencji Prasowej (PAP), na podstawie których ustalana oraz rozliczana jest dotacja przyznawana z budżetu państwa.

Pierwszym celem proponowanych w projekcie zmian jest doprecyzowanie zadań PAP, które Agencja wykonuje w ramach swojej działalności misyjnej dofinansowywanej z budżetu państwa. Ma to zostać osiągnięte przez wskazanie szczegółowego i zamkniętego katalogu takich zadań. Jak uważają autorzy projektu, dotychczasowe brzmienie przepisów było zbyt ogólne i nie precyzowało dostatecznie tej kwestii. Wprowadzenie takiego katalogu ma, ich zdaniem, sprzyjać większej przejrzystości działania PAP i przyznawania dotacji na jej ustawową działalność.

Po wejściu w życie nowych przepisów zadaniami misji publicznej PAP będą: upowszechnianie stanowisk Sejmu, Senatu, Prezydenta RP i Rady Ministrów; umożliwianie innym naczelnym organom państwa prezentowania swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych, upowszechnianie informacji o pracach i działalności ww. organów oraz partii politycznych, o wydarzeniach regionalnych i samorządowych, ważnych z punktu widzenia państwa polskiego informacji z zagranicy w sprawach politycznych, gospodarczych i bezpieczeństwa narodowego oraz utrzymywanie i przetwarzanie na formę cyfrową (digitalizacja) zasobów archiwalnych PAP, które dotyczą ww. zadań.

Zaznaczono przy tym, że nowelizacja nie nakłada na PAP żadnych nowych zadań, a jedynie formalnie wyodrębnia i odróżnia jej zadania misyjne od komercyjnych oraz jest aktem dostosowawczo-porządkującym.

dptnnwl

Dzięki precyzyjnemu określeniu działalności ustawowej Agencji do każdego z wymienionych zadań będzie można łatwiej przypisać koszty i przychody, rozliczane w ramach państwowej dotacji. Doprowadzi to również do realizacji pokontrolnych wniosków NIK. Jako "koszty działalności misyjnej", autorzy projektu wskazują "wszystkie koszty bezpośrednie (wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne, usługi fotograficzne, podróże służbowe itp.) oraz pośrednie, związane z realizacją zadań misyjnych, obliczone na podstawie ogólnie przyjętych zasad rachunkowości".

Jako górną granicę wysokości państwowej dotacji wskazano różnicę między kosztami a przychodami z tytułu wykonywania przez PAP swojej misji.

Projekt nakłada też na Agencję wymóg wskazywania działań, jakie podejmuje dla realizacji swojej misji oraz planowanych w związku z tym kosztów i przychodów. Informacje te, zawarte we wniosku o udzielenie dotacji, będą dla MSP podstawą do jej wyliczenia.

Nowe przepisy precyzują też podstawę udzielenia wsparcia publicznego, którą jest umowa zawierana między PAP a MSP. Jak informują autorzy, umowa była do tej pory regulowana rozporządzeniem, jednak z ważnych względów legislacyjnych, powinna zostać wpisana bezpośrednio do ustawy o PAP.

Projekt nowelizacji ustawy o PAP przygotowało Rządowe Centrum Legislacji na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa; znajduje się on obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych.

dptnnwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dptnnwl