Rząd chce udziału Polski w unijnym programie wsparcia konkurencyjności MŚP
Rząd zaaprobował we wtorek udział Polski we wspierającym konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw unijnym programie Cosme oraz instrumentach finansowych UE, sprzyjających konkurencyjności firm. Jak poinformowało CIR, program przewidziano na lata 2015-2021.
03.02.2015 17:35
Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło w swym komunikacie, że program Cosme jest nową ofertą Komisji Europejskiej, mającą na celu podniesienie poziomu konkurencyjności sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Planowany budżet programu to 2,3 mld euro. Budżet ten nie jest dzielony na poszczególne kraje.
W ramach programu KE będzie ogłaszać konkursy lub przetargi, w których startować mogą zainteresowane przedsiębiorstwa.
Cosme łączy w sobie instrumenty finansowe przeznaczone dla przedsiębiorców oraz działalność sieci Enterprise Europe Network. Sieć działa od początku 2008 r. i oferuje MŚP kompleksowe i zintegrowane usługi informacyjne, biznesowe i doradcze, w zakresie m.in. podnoszenia wiedzy prawniczej, zarządzania, poprawy konkurencyjności, promowania unijnych programów i instrumentów finansowych, czy ułatwień w ramach transgranicznej współpracy biznesowej.
Program realizować będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a nadzór należał będzie do ministra gospodarki.
Łączne nakłady z budżetu państwa na realizację programu w latach 2015-2021 mają wynieść 70 mln 245 tys. zł. CIR zaznacza, że środki przeznaczone na program zapewnią finansowanie wkładu własnego polskich konsorcjów wchodzących w skład sieci Enterprise Europe Network, a także działalność Krajowego Punktu Kontaktowego ds. instrumentów finansowych programów Unii Europejskiej.
Do końca 2014 roku w Polsce działało 30 ośrodków sieci, które były zgrupowane w 4 konsorcjach - przypomina komunikat.
Według CIR badania i statystyki potwierdzają, że Polska należy do krajów o umiarkowanym stopniu innowacyjności, a polskie przedsiębiorstwa - z reguły mało innowacyjne - w niewielkim stopniu uczestniczą w programach UE.
Wyniki badań pokazują - dodaje CIR - że funkcjonowanie punktu informacyjno-doradczego, zapewniającego kompleksową informację, jest konieczne i będzie miało dla przedsiębiorców zasadnicze znaczenie, chociażby w kwestii wykorzystania przez MŚP gwarancji kredytowych oferowanych w ramach instrumentów finansowych programów unijnych.