Rząd chce wprowadzić e‑recepty od 2016 r., papierowe tylko do 2020 r.
Warszawa, 24.06.2014 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, które zakładają m.in. wprowadzenie recepty elektronicznej (e-recepty) od sierpnia 2016 r., z okresem przejściowym dla papierowych recept do 2020 r., podało Centrum Informacyjne Rządu.
24.06.2014 15:49
"Zgodnie z założeniami, od 1 sierpnia 2016 r. recepty będą wystawiane jedynie w postaci elektronicznej. Dla papierowych recept refundowanych - 'pro auctore' i 'pro familiae' - proponuje się okres przejściowy od 1 sierpnia 2016 r. do 1 stycznia 2020 r. Nowe przepisy określą informacje, jakie powinny znaleźć się na recepcie, tj. m.in.: imię i nazwisko, adres zamieszkania, wiek, data wystawienia recepty, w przypadku pilnej realizacji dopisek 'cito', zastrzeżenie - 'nie zamieniać' lub określenie 'NZ' mówiące o konieczności wydania jedynie określonego leku (środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego), imię i nazwisko osoby wystawiającej receptę i numer prawa wykonywania zawodu" - głosi komunikat.
Założenia do projektu ustawy przewidują również, że począwszy od 1 marca 2017 r. skierowania na badania i zlecenia, podobnie jak recepty, będą wystawiane elektronicznie, podano również.
CIR informuje także, że przygotowane zostaną rozwiązania dla telemedycyny, na podstawie których lekarz będzie mógł monitorować stan zdrowia pacjenta bez konieczności osobistego kontaktu. Chodzi o telediagnostykę, czyli możliwość zdalnego wykonywania diagnostyki, przekazywanie wyników badań, monitoring (ciśnienie, pomiar cukru we krwi)
. Telemedycyna będzie alternatywą dla tradycyjnych form kontaktu pacjenta z lekarzem, podkreślono.
(ISBnews)