Trwa ładowanie...
d3nwos1

Rząd Cypru przedstawił parlamentowi projekt funduszu solidarnościowego

22.03. Nikozja (PAP/AP, AFP) - Rząd Cypru przedstawił w czwartek parlamentowi projekt utworzenia funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji...

d3nwos1
d3nwos1

22.03. Nikozja (PAP/AP, AFP) - Rząd Cypru przedstawił w czwartek parlamentowi projekt utworzenia funduszu solidarnościowego, opartego na dochodach z eksploatacji złóż gazu, emisji obligacji i innych aktywach, którego zadaniem byłoby zebranie funduszy mających zagwarantować pomoc zagraniczną.

Parlament ma głosować nad projektem ustawy o funduszu solidarnościowym w piątek. Reuters, który dotarł do tego dokumentu, podaje, że nie precyzuje on, jakie sumy rząd ma nadzieję pozyskać dzięki utworzeniu tego funduszu.

W czwartek wieczorem cypryjski parlament na debatować nad kilkoma projektami, w tym nad ustawą, która umożliwi narzucenie bankom kontroli przepływów kapitałowych.

Rząd i przywódcy partii politycznych przygotowują też pośpiesznie projekt ustawy, która pozwoli zrestrukturyzować dwa najbardziej zagrożone bankructwem banki: Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus.

d3nwos1

We wtorek parlament cypryjski odrzucił jednorazowe opodatkowanie depozytów jako warunek uzyskania przez zagrożony bankructwem kraj 10 miliardów pomocy finansowej od strefy euro i MFW. Plan awaryjny przewiduje też najprawdopodobniej skorzystanie w jakimś zakresie z pomocy Rosji i cypryjskiego Kościoła, nacjonalizację funduszy emerytalnych oraz ewentualną emisję obligacji. Wciąż możliwa jest też jakaś forma opodatkowania depozytów bankowych - pisze AP, dodając, że Rosja będzie zapewne zainteresowana uczestniczeniem w "planie B", jednak jej pomoc nie będzie polegać na udzieleniu Cyprowi kolejnych pożyczek, lecz na inwestycjach.

Według agencji AP próby znalezienia metod ratowania cypryjskiego sektora bankowego to teraz "wyścig z czasem". Nikozja musi zebrać blisko 6 mld euro, co jest warunkiem otrzymania pakietu pomocowego od strefy euro i MFW. Jeśli do poniedziałku rząd cypryjski nie przygotuje wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus. Oznaczałoby to de facto upadek tych instytucji finansowych na wyspie. (PAP)

fit/ mc/ osz/

d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1